AirLive AC-1200R – test niedrogiego routera z obsługą sieci 802.11ac

Portfolio produktów firmy AirLive to głównie kamery do monitoringu, jednak od czasu do czasu producent wypuszcza też inne urządzenia, głównie sieciowe. Testowany dziś router AC-1200R to najnowsza propozycja tajwańskiego producenta – produktem tym firma stara się zwiększyć grono swoich potencjalnych klientów. Cechą, która najbardziej przyciąga uwagę jest obsługa nowego standardu bezprzewodowej transmisji 802.11ac. Cena została utrzymana na akceptowalnym poziomie – około 300 zł. Czy AC-1200R jest udanym routerem? Sprawdźmy!

AirLive AC-1200r

Wygląd

Obudowa ma dość standardowy, jak na routery kształt – prostokątna, o średniej grubości. Wykonana została głównie z białego błyszczącego plastiku, na którym niestety widać kurz i odciski palców. W górnej części znajdziemy logo producenta, diody informujące o stanie poszczególnych elementów routera oraz otwory wentylacyjne ułożone w kształt trójkąta. Całość prezentuje się nieźle, zachowano tu względny minimalizm.

AirLive AC-1200r

Po bokach producent umieścił niewielkie otwory wentylacyjne.

AirLive AC-1200r AirLive AC-1200r

Z tyłu znalazły się główne elementy routera: porty, złącza antenowe oraz jeden przycisk. Do dyspozycji mamy złącze zasilania, 1 port WAN, 4 porty LAN (wszystkie porty w standardzie Gigabit Ethernet), przycisk Reset/WPS oraz 2 złącza antenowe. Co do anten, nie znalazłem informacji o ich zysku. Widnieje na nich tylko oznaczenie 2,4/5 GHz.

AirLive AC-1200r AirLive AC-1200r

Spód urządzenia to kolejne otwory wentylacyjne, naklejka informacyjna (adres MAC, IP, dane do logowania do panelu konfiguracyjnego).

AirLive AC-1200r

Dokładne wymiary routera to 30 x 157 x 127 mm.

AirLive AC-1200r

Czego brakuje? Moim zdaniem najbardziej portu USB. Konkurencja oferuje już minimum 1 port w standardzie USB 3.0, a niektóre routery mają nawet 2 porty USB. Można też zwrócić uwagę na brak fizycznego włącznika urządzenia oraz przycisku do włączania i wyłączania sieci Wi-Fi. Routera niestety nie można też powiesić na ścianie.

AirLive AC-1200r

Zestaw i akcesoria

Router sprzedawany jest w średniego rozmiaru kartonowym pudełku z nadrukowanymi najważniejszymi informacjami o urządzeniu, zastosowaniach i zawartości zestawu.

AirLive AC-1200r

Wraz z routerem otrzymujemy:

 • krótki kabel RJ-45
 • zasilacz sieciowy
 • płytę CD z instrukcją obsługi, videoinstrukcją, sterownikami i oprogramowaniem
 • kartę gwarancyjna
 • dwie anteny
 • zestaw 4 gumowych nóżek do przyklejenia od spodu routera

Zestaw to standard w tej grupie produktów, nie zabrakło żadnego z najważniejszych elementów.

AirLive AC-1200r

Instalacja i konfiguracja

Dołączona do zestawu płyta CD zawiera instrukcję szybkiej instalacji, pełną instrukcję obsługi oraz nawet videoinstrukcję, przedstawiającą cały proces instalacji. Ciekawa sprawa dla osób nie mających doświadczenia w konfigurowaniu urządzeń sieciowych.

22

Płyta zawiera też oprogramowanie do odnajdywania adresów IP w sieci lokalnej. Przydaje się, jeżeli router dostaje inne IP, niż to domyślne – program wyświetli uzyskany przez urządzenie adres IP i umożliwi połączenie się z panelem konfiguracyjnym.

Kolejny program – AirLive Central Wireless pozwala na podstawową konfigurację routera – np. zmianę nazwy sieci, czy aktualizację oprogramowania. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników dostępny jest panel, do którego logujemy się przez przeglądarkę.

Panel konfiguracyjny w przeglądarce zawiera wiele opcji, które zostały logicznie rozmieszczone i podzielone na kategorie. Nie ma problemów ze znalezieniem poszczególnych pozycji, jednak brakuje języka polskiego. W tym panelu po pierwszym zalogowaniu wita nas kreator, pomagający w konfiguracji. Oprócz opisu wyświetla on również grafiki, ułatwiające podłączenie kabli do odpowiednich portów, czy ustawienia dotyczące danego pasma.

Główne funkcje routera

W dużym skrócie – jest to dwuzakresowy router z dwoma oddzielnymi modułami radiowymi, przez co oferuje 5 trybów pracy. Obsługuje standard 802.11ac, a także:

 • ma 5 gigabitowych portów ethernet (4 LAN + 1 WAN)
 • pozwala na stworzenie wydzielonej sieci dla gości
 • obsługuje szyfrowanie WEP/WPA/WPA2/Radius
 • kontrola QoS, firewall SPI, filtrowanie adresów IP oraz MAC

Najciekawsza opcja to wspomniane 5 trybów pracy. Wśród nich znajdziemy standardowy tryb dwuzakresowego routera z punktem dostępowym dla częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Kolejny tryb to wyłącznie punkt dostępowy sieci Wi-Fi. Funkcje routingu są realizowane przez inne urządzenie.

Następny tryb to połączenie trybu WISP (Wireless Internet Service Provider) z punktem dostępowym. Po odpowiedniej konfiguracji połączenie w paśmie 5 GHz jest udostępniane użytkownikom w paśmie 2,4 GHz.

Do dyspozycji dostajemy też tryb WDS (Wireless Distribution System) i punkt dostępowy. Umożliwia nam on rozszerzenie zasięgu sieci poprzez wykorzystanie mechanizmu WDS z wykorzystaniem pasma 5 GHz.

Ostatni z trybów – klient i punkt dostępowy to połączenie funkcji repeatera i punktu dostępowego, czyli rozszerzanie zasięgu istniejącej sieci.

Zmiana trybów pracy jest bardzo prosta – wystarczy wybrać odpowiedni tryb w menu „Operation mode”. Po każdym wyborze należy dokonać odpowiedniej konfiguracji i zrestartować urządzenie.

Poza tym router oferuje kilka innych przydatnych funkcji: tryb dla gości, w którym nasza sieć domowa pozostaje zamknięta – goście otrzymują tylko dostęp do Internetu, QoS, harmonogram dostępu do sieci wi-Fi, kontrolę rodzicielską, firewall SPI, ochronę przed atakami DoS, filtrowanie domen, adresów MAC oraz IP oraz możliwość zdalnego zarządzania siecią lokalną.

Testy w praktyce

Podczas okresu testowego router działał stabilnie, nie było konieczności jego ponownego uruchamiania, czy przywracanie ustawień fabrycznych.

W bezpośrednim otoczeniu routera udało się osiągnąć wysokie prędkości transferu:

 • 2,4 GHz: 124 Mbps / -37 dBi
 • 5GHz: 261 Mbps / -41 dBi

W pokoju najbardziej oddalonym od routera (3 betonowe ściany) udało się osiągnąć następujące wyniki:

 • 2,4 GHz: 103 Mbps / -51 dBi
 • 5GHz: 124 Mbps / -59 dBi

Daje to realne transfery na poziomie od 32,5 Mb/s do 27,4 Mb/s.

Podsumowanie

Router AC-1200R oferuje bardzo dobre pokrycie sygnałem sieci Wi-Fi. Przy cenie około 300 zł (w dniu pisania tekstu najniższa znaleziona cena to 278 zł) jest to bardzo ciekawa propozycja, choć niepozbawiona wad – najbardziej doskwiera brak portu USB, czy możliwości wyboru polskiego języka w panelu konfiguracyjnym. Jest to urządzenie przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy wykorzystają dostępne funkcje i możliwości. Dla osób szukających prostego, taniego routera 300 zł to duża kwota.

Plusy:

 • Wiele trybów pracy
 • Łatwa instalacja i konfiguracja

Minusy:

 • brak portu USB

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *