AOC E2476VWM6 – test monitora

Od około półtorej roku zajmuję się testami głównie smartfonów i tabletów. Od czasu do czasu warto jednak wprowadzić jakieś urozmaicenie w swoim życiu i sprawdzić się w innych dziedzinach, dlatego też na portalu pojawiają się testy przeróżnych sprzętów. Dziś wracam do korzeni, bowiem pierwsza recenzja na PCmob.pl to był test monitora. Ostatnio dostałem do sprawdzenia AOC E2476VWM6 i jako użytkownik komputera z 15,6-calowym ekranem stwierdzam, że to nie było najmądrzejsze posunięcie i będę cierpiał długi czas zanim znów przywyknę do małego ekranu. Jednak do dobrego, to się człowiek szybko przyzwyczaja.

Opakowanie, wygląd

Testowany monitor dotarł do mnie w kwadratowym, tekturowym pudełku znanym mi już z wcześniejszych testów monitorów AOC. Znalazły się na nim to, co standardowo, czyli: marka, model, wypisane funkcje i zalety, certyfikaty oraz standardy. Nic, co by wzbudzało jakiekolwiek emocje.

Ciekawiej zaczęło się robić gdy zabrałem się za rozpakowywanie i wydobywanie zawartości. Z wnętrza tego dość dużego pudła wyciągnąłem monitor, podstawkę, przewody HDMI, VGA, zasilający oraz płytkę CD z oprogramowaniem.

Po złożeniu monitora i podkładki, czyli czynności ograniczającej się do wpasowania nóżki ekranu i przykręceniu śrubą z uchwytem (nie jest wymagana obecność śrubokrętu 😉 ) mogłem zacząć cieszyć się dużym ekranem.

AOC E2476VWM6 4

Wizualnie jest bardzo dobrze, powiedziałbym nawet, że atrakcyjnie. Monitor jest cienki – w dobrym tego słowa znaczeniu. Posiada wąskie ramki w kolorze czarnym, nie jest przesadnie gruby, dzięki czemu wzrok skupia się na ekranie, a nie na tym, co go otacza.

Nóżka ekranu jest za to gruba i solidna, również podstawka jest szeroka, co pozwala na położenie na niej przykładowo smartfona. Te elementy są z kolei w kolorze srebrnym.

AOC E2476VWM6 6

Plastikowe ramki, podkładka i noga, pomimo różnych kolorów łączą się fakturą udającą szczotkowane aluminium. Mi się ten efekt bardzo spodobał.

Oglądając plecy monitora widać, że producent postawił na imitacje, bowiem tutaj faktura ma sprawiać wrażenie włókna węglowego, zwanego powszechnie carbonem. Jak już wspominałem, mi się to podoba, chociaż nie każdy będzie zadowolony.

AOC E2476VWM6 7 AOC E2476VWM6 8

Na dolnej krawędzi umieszczono srebrne, błyszczące logo AOC, a tuż pod nim przyciski do obsługi monitora i menu OSD. Wolałbym, gdyby ich lokalizacją była boczna ramka z prawej strony – wtedy korzystanie z nich nie wymagałoby takiego wyginania ręki, ale z drugiej strony nie jest to coś, co robi się codziennie, także nie przejmuję się tym zbytnio.

AOC E2476VWM6 1

W menu OSD znajdują się następujące opcje:

  • Luminancja
  • Ustawienia Kolorów
  • Wzmocnienie obrazu
  • Ustawienia OSD
  • Ekstra

Na dołączonej do zestawu płycie znajduje się także program iMenu, znany mi z wcześniejszych testów, który pozwala na zmiany w ustawieniach OSD z poziomu programu.

AOC E2476VWM6 9

AOC E2476VWM6 jest bardzo stabilny, nie sprawia wrażenia, jakby lekkie poruszenie biurkiem miało go zaraz przewrócić. Z pewnością jest to zasługa dużej podstawki. Monitor możemy pochylać w tył, ale niestety nie można go bardziej nachylić w dół niż podane przez producenta -4 stopnie(albo można zrobić to tylko raz, aż coś pęknie 😉 ). Szkoda, może to niektórym użytkownikom utrudnić dopasowanie go do swojej pozycji. Z drugiej strony, nadmierne wychylenie w stronę użytkownika bardzo przesunęło by środek ciężkości i całość mogłaby polecieć 😉

AOC E2476VWM6 w warunkach domowych

Na dzień dobry po podłączeniu ekranu do komputera zostałem oczarowany magią obrazu Full HD, bardzo przyjemnych dla oka kolorów – krótko mówiąc, wiedziałem, że będę zadowolony. 24 cale to jest już spory kawałek przestrzeni roboczej, co bardzo, ale to bardzo ułatwia organizację pracy przy komputerze. Przykładowo: korzystając z dobrodziejstwa Aero dzielimy sobie ekran na pół, w jednej części Word, piszę artykuł, w drugiej notatki. Wszystko jest czytelne, nie trzeba przewijać, jak miało to miejsce na moim małym, smutnym ekraniku laptopa (właśnie dlatego wiem, że wzięcie monitora do testów to był błąd! 🙂 ). Rozmiar w tym przypadku ma OGROMNE znaczenie.

Matryca TN o czasie reakcji równym 1 ms bardzo dobrze sprawdzi się w domu – do pracy, do gier, do filmów. Kolory wyświetlane przez testowany sprzęt są bardzo naturalne, według mnie i moich oczu są naprawdę super! Świetnie prezentuje się także czerń, jest głęboka, mocna, równomiernie oświetlona.

AOC E2476VWM6 2

Producent deklaruje szerokie kąty widzenia, na poziomie 170 i 160 stopni. W poziomie faktycznie jest dobrze, przy niewielkich odchyleniach na boki kolory nie są znacząco przekłamywane, natomiast większe ruchy powodują przechodzenie bieli w lekką żółć, a patrząc całkiem z góry na ekran obraz staje się zupełnie nieczytelny.

Z wad obrazu wyszło także smużenie podczas przeglądania stron czy też for internetowych. O ile w Wordzie, gdzie sprawdzam to nawet teraz, pisząc ten tekst, nie widać tego, to na stronach z ciemniejszym tłem – niebieskim, szarym, jest to bardzo widoczne. W filmach oraz grach nie dopatrzyłem się takich efektów, a mając taki ekran do dyspozycji nie ukrywam, że filmy i gry to było coś, w czym nie jeden raz go testowałem. Już widzę swoją radość, jak muszę siedzieć przed 15 calowym ekranem laptopa…

AOC E2476VWM6 3

Sprawdzi się także, gdy przykładowo mamy w domu peceta i konsolę, ale tylko jeden monitor, ponieważ testowany sprzęt pozwala na podłączenie go do dwóch źródeł obrazu i przełączanie się pomiędzy nimi za pomocą przycisku na obudowie.

Podsumowanie

Szukasz dobrego monitora do domu? Kup sobie AOC E2476VWM6! Według mnie jest to bardzo dobra propozycja dla osób poszukujących funkcjonalnego monitora, który nada się do wielu zadań. Pracujesz przy komputerze? Nie ma problemu! Grasz? Oglądasz filmy? Nie widzę przeszkód, żeby robić to na tym właśnie urządzeniu.

Wybrałem ten sprzęt do testów, ponieważ zainteresowała mnie technologia Anti-Blue Light, która według producenta ma eliminować niebieskie światło o krótkiej długości fali, dzięki czemu nasze oczy nie będą się męczyć przy długich godzinach przed komputerem.

AOC E2476VWM6 5

Cóż mogę powiedzieć więcej? Według mnie AOC E2476VWM6 spisał się super i choć w momencie publikacji recenzji jestem już chwilę po odesłaniu sprzętu, to nadal brakuje mi tego komfortu, którego miałem możliwość przez chwilę zaznać.

Monitor dostaje ode mnie ocenę 4 na 5. Bardzo gorąco polecam wszystkim, którzy biorą go pod uwagę podczas poszukiwań odpowiedniego monitora!

ZaletyWady
atrakcyjny wyglądbrak większej regulacji pochylenia w przód
duża przestrzeń roboczatylko jeden port HDMI
solidnie wykonany
szerokie kąty widzenia

Wielkie dzięki dla AOC za udostępnienie sprzętu do „zabawy”! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *