Bateria w laptopie bez tajemnic

Decydując się na zakup laptopa zwykle analizujemy przynajmniej kilka parametrów. Duże znaczenie ma dla nas zarówno jego cena, jak i dane techniczne, inny laptop będzie bowiem wykorzystywany podczas pracy biurowej, inny zaś wówczas, gdy planujemy uruchamiać na nim zaawansowane programy graficzne. Wśród kryteriów, które znajdują się w centrum naszego zainteresowania warto wymienić także czas działania baterii i jakość zasilacza. Trudno się temu dziwić. Jedną z największych zalet komputera przenośnego jest właśnie jego mobilność, a solidna bateria i sprawny zasilacz sprawiają, że można go wykorzystywać zawsze, gdy pojawia się taka potrzeba.

Zasilacz do laptopa

Największe zalety laptopów
Rosnące znaczenie laptopów w naszym życiu nie powinno być zaskoczeniem nawet pomimo tego, że solidny komputer przenośny potrafi być znacznie droższy niż jego stacjonarny odpowiednik. O ich silnej pozycji na rynku przesądza wielość zalet wśród których najczęściej wymienia się jego kompaktowe rozmiary i możliwość łatwego przenoszenia. Nie bez znaczenia wydaje się również to, że wbudowana klawiatura i touchpad sprawiają, że korzystanie z komputera przenośnego nie wymaga od nas zabierania ze sobą dodatkowego osprzętu. Mocną stroną laptopa jest też możliwość pracy z wykorzystaniem baterii sprawiająca, że można z niego korzystać nawet wówczas, gdy nie mamy dostępu do zasilania.

W poszukiwaniu najlepszych baterii
Gdy analizujemy skład chemiczny baterii nie możemy nie dostrzec tego, że najczęściej wykorzystywanymi w laptopach są obecnie akumulatory litowo-jonowe. Nie ma w tym przypadku, lit charakteryzuje się bowiem tym, że jako najlżejszy z metali ma też największą gęstość energii na jednostkę wagi oraz największy potencjał elektrochemiczny. Przewagą baterii litowo-jonowych nad stosowanymi jeszcze do niedawna akumulatorami niklowo-metalowo-wodorkowymi jest również brak tak zwanego „efektu pamięci”, a więc zjawiska, które prowadziło do utraty rzeczywistej lub pozornej pojemności baterii. Warto mieć na uwadze również to, że ogniwa litowo-jonowe są też bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż ich pośrednicy.

Bateria (akumulator) to w przekonaniu wielu użytkowników najważniejszy element składowy komputera przenośnego, nie zaskakuje więc to, że jej wyborowi poświęca się wiele uwagi. Jednym z najważniejszych czynników pozwalających na odróżnienie rozwiązań solidnych od tych, które charakteryzują się niską skutecznością jest nominalna trwałość ogniw. Co do zasady żywotność baterii litowo-jonowych powinna sięgać nawet 500 cykli, w czasie których dochodzi do ich ładowania i rozładowywania. Również po takim czasie przyjmuje się, że pojemność baterii nie powinna być niższa niż pięćdziesiąt procent jej wartości bazowej. Oczywiście, założenia teoretyczne nie są tym samym, co praktyka, wytrzymałość na poziomie 500 cykli jest bowiem możliwa do osiągnięcia przede wszystkim wówczas, gdy możemy zapewnić jej niezmienne warunki eksploatacji takie, jak choćby umiarkowane obciążenie i stała temperatura. W praktyce więc już po 300 cyklach mamy do czynienia z odczuwalnym spadkiem jej wydajności.
Przy zakupie baterii warto zwrócić też uwagę na informację odnoszącą się do jej pojemności. Co do zasady jest ona podawana w Wh lub mAh i im wartość jest wyższa, tym dłuższy jest również czas pracy akumulatora.

Jak dbać o baterię w laptopie?
Na szybkość, z jaką starzeje się bateria w naszym laptopie ma wpływ przynajmniej kilka czynników. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście wiek ogniwa oraz liczba cykli ładowania-rozładowania, nie można jednak zapominać także o znaczeniu, jakie ma temperatura, w której pracuje urządzenie i sam stopień naładowania. Okazuje się przy tym, że i my sami możemy przyczynić się do dłuższej żywotności baterii, czynnikiem, którego znaczenie jest trudne do przecenienia jest bowiem również sposób, w jaki jest ona eksploatowana.

Istnieje przynajmniej kilka zbiorów zaleceń odnoszących się do możliwie jak najbardziej efektywnego korzystania z baterii w laptopach. Ich zwolennicy często spierają się ze sobą, możemy być jednak pewni, że przynajmniej w przypadku kilku kwestii zgadzają się ze sobą. Najważniejsze zalecenie kierowane do właścicieli laptopów dotycz więc tego, aby zachowywać pełne cykle ładowania i rozładowywania. Jeśli poziom baterii spada warto więc rozładować ją do końca i dopiero potem zdecydować się na podłączenie zasilacza. Co ważne, po podłączeniu baterie litowo-jonowe należy ładować do końca.

Warto pamiętać również o tym, że należy unikać pozostawiania komputera z rozładowaną baterią. Może to doprowadzić do jej nadmiernego rozładowania, co sprawi, że laptop będzie problem z jej ponownym ładowaniem. O baterii nie można zapominać również wówczas, gdy przez zdecydowaną większość czasu pracujemy wykorzystując zasilacz. Nawet wówczas przynajmniej raz w miesiącu należy dokonać kalibracji akumulatora całkowicie rozładowując baterię, rozpoczynając ładowanie, a następnie powtarzając cały proces. Nie wolno też zapominać o tym, że ogromnym zagrożeniem dla baterii może okazać się źle dobrany zasilacz, a właśnie z takim problemem miewamy do czynienia, gdy stosujemy rozwiązania uniwersalne (nieoryginalne).

Gdy dojdzie do usterki
Pierwsze problemy z baterią obserwowane są często już po 200 cyklach ładowania-rozładowywania. Nie są one szczególnie niepokojące, jeśli na ogół podczas pracy korzystamy z zasilacza, potrafią jednak utrudniać życie w sytuacji, w której korzystamy z laptopa w podróży.
Już na wstępie warto podkreślić, że źródłem usterki wcale nie musi być akumulator, bardzo często okazuje się bowiem, że bateria działa tak, jak powinna, naszym problemem jest zaś przede wszystkim uszkodzony zasilacz. Ustalenie tego, jaka jest geneza problemu jest zatem pierwszym krokiem, na który powinniśmy się zdecydować, w innym wypadku bowiem narazimy się na niepotrzebne i nieuzasadnione koszty.

Jeśli jednak to bateria nie spełnia już swoich zadań, mamy do wyboru aż trzy rozwiązania. Jeśli nie brakuje nam odwagi, determinacji i pewnego doświadczenia, możemy zdecydować się na jej samodzielną regenerację, warto jednak pamiętać, że nie jest to metoda najskuteczniejsza i często przyczynia się jedynie do gwałtownego zakończenia żywota akumulatora. Znacznie bezpieczniejsze, choć bardziej kosztowne, jest dokonanie wymiany baterii na inną – w sprzedaży dostępne są przy tym zarówno rozwiązania oryginalne, jak i zamienniki.

Czy zawsze warto eksperymentować?
Kupując laptop liczymy, że będzie nam służył przynajmniej kilka lat. Właśnie dlatego staramy się wykorzystywać go do pracy i zabawy zgodnie z zaleceniami producenta i rzadko decydujemy się na testowanie tych sposobów jego eksploatowania, które mogłyby zakończyć się poważną awarią. Warto mieć to na uwadze również wówczas, gdy orientujemy się, że bateria w laptopie nie działa tak, jak powinna. Oczywiście, diagnoza usterki jest czynnością, którą możemy wykonać bez konieczności korzystania ze wsparcia z zewnątrz. Jeśli jednak zależy nam na rzeczywistym rozwiązaniu problemu warto zrezygnować z testowania porad znajdowanych w Internecie i skorzystać z oferty profesjonalnego serwisu komputerowego specjalizującego się w tego typu naprawach.

Tekst: serwis komputerowy Mastermedia – mastermedia.lublin.pl

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *