Beamforming – technologia w służbie sieci bezprzewodowych

Beamforming (lub kształtowanie wiązki) to nowoczesna technika przetwarzania sygnału, polegająca na kierunkowej transmisji sygnału. Uzyskanie odpowiedniego kierunku transmisji sygnału jest możliwe do osiągnięcia dzięki odpowiedniemu ułożeniu anten (w tzw. Szyk). Jak wiadomo, przecinające się strumienie sygnałów pod pewnymi kątami się wzmacniają, a pod pewnymi wytłumiają. Określenie odpowiedniego ustawienia anteny pozwala na „skierowanie” wiązki sygnału we wskazane miejsce.

Ta metoda działa zarówno po stronie odbiorczej jak i nadawczej. Kształtowanie wiązki może być stosowane zarówno w transmisji fal radiowych jak i dźwiękowych. Technologia ta znalazła szereg zastosowań m.in. w:

  • Radarach, sonarach
  • Sejsmologii
  • Komunikacji bezprzewodowej
  • Akustyce
  • Biomedycynie

W komunikacji bezprzewodowej technologia ta wykorzystywana jest w domowych urządzeniach takich jak rutery. Jednym z modeli ruterów marki AirLive pracującym w tej technologii jest N450R – flagowy model wyposażony w ogromną liczbę funkcji oraz właśnie beamforming. Poniżej znajduje się krótki filmik opisowy ukazujący podstawowe funkcje beamformingu:

http://www.youtube.com/watch?v=UJlwWzEJug0

Kierunkowe nadawanie sygnału

Bezprzewodowe anteny w ruterze pracującym w technologii beamforming automatycznie wykryją kierunek odbieranego sygnału. Następnie skupią się na transmisji właśnie w tym kierunki. Technologia ta zwiększa siłę oraz stabilność sygnału przesyłanego przez stałe przeszkody np. ściany. Beamforming zwiększa efektywność oraz poziom użyteczności poprzez znaczne zwiększenie pokrycia sygnałem.

Multipath

Sygnał bezprzewodowy dociera zwykle do wielu niepożądanych miejsc, a to za sprawą odbicia. Podczas tego procesu możliwe jest utworzenie wielu ścieżek dostępu do celu. Takie działanie może spowodować problem „wcześniej wysłane pakiety wracają później”, co czyni większość pakietów bezużyteczną. Ruter N450R pozwala na specjalne buforowanie pakietów. Końcowym rezultatem jest znacznie lepsza wydajność sieci w kompleksowych środowiskach.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *