Jaki laptop do programowania? Przegląd produktów Lenovo

Konieczność wykorzystania laptopa w pracy programisty z roku na rok staje się coraz bardziej oczywista. Podobnie jak dziennikarze, graficy czy copywriterzy, programiści coraz częściej muszą zachować mobilność, przy jednoczesnej konieczności przenoszenia ze sobą wszystkich danych i możliwości ich edycji. W tej sytuacji potrzebny jest laptop, który podoła takim zadaniom. Jako przykłady posłużą nam laptopy Lenovo.

laptop do programowania

Parametry laptopa

Wybierając laptop do programowania powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego możliwości. Oznacza to, że trzeba dokładnie sprawdzić parametry techniczne sprzętu, który chcemy kupić. Ważna jest oczywiście moc obliczeniowa procesora i pamięć. Musimy też zwrócić uwagę na rodzaj i przekątną ekranu

Procesor i pamięć

Spokojnie. Jeżeli nie zajmujemy się profesjonalnie montażem filmów 3D, to właściwie nie potrzebujemy najnowszego sprzętu z najwyższej półki. Znacznie ważniejsza jest tu jakość wykonania. Ważne jest za to, by mieć sprzęt wielozadaniowy. Dlatego dwurdzeniowy procesor to obecnie minimum, a dobrze byłoby, gdyby zdecydować się na cztery rdzenie. Pojemność zainstalowanych kart pamięci jest zależna od zadań, jakie planujemy na nim wykonywać i środowiska, w którym pracujemy. Ale generalnie do sprawnej pracy laptop programisty również nie potrzebuje za wiele, 8 GB to bardzo przyzwoite rozwiązanie, choć przy 4 również da się spokojnie pracować.

Ekran – rodzaj i przekątna

Zwracając uwagę na przekątną ekranu trzeba się zastanowić jak wiele czasu będzie się przed nim spędzało. Jeżeli nawet laptop miałby być używany do ciągłej pracy, to w stałym miejscu warto i tak zainwestować w zewnętrzny monitor. Daje to zupełnie inny komfort i nie sprawia że siedzi się stale z opuszczoną głową. Jeżeli jednak często zmienia się miejsce pracy i nie ma możliwości korzystania z innego monitora, warto pokusić się o matrycę o przekątnej co najmniej 15,6 cala. W odróżnieniu od gier o wiele lepiej sprawdzi si tu matryca matowa, która nie męczy tak oczu i pozwala na bardziej komfortowe korzystanie ze sprzętu, bez refleksów odbijających się w monitorze.

Laptopy Lenovo

Zdecydowaliśmy się na bliższe przyjrzenie laptopom Lenovo przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo przyzwoity sprzęt, w przystępnej cenie. Jak już wspomnieliśmy nie jest nam potrzebny najmocniejszy laptop, na którym płynnie chodziłyby najnowsze gry. Mimo wszystko przyglądamy się przede wszystkim aktualnym modelom, które jeszcze przez jakiś czas będą na rynku. Odrzucamy popularne ultrabooki, którymi lubią się bawić szefowie firm. Wprawdzie lekkość laptopa, to zaleta, ale musi on też być wytrzymały i mieć odpowiednie wymiary.

Popularne serie

Wśród laptopów, którym na pewno warto się przyjrzeć jest model Y50 w wersji podstawowej (nie Touch). Spełnia wymagania, ponieważ posiada czterordzeniowy procesor Intel Core i5-4210H. 8 GB pamięci DDR3 to również przyzwoity wynik. Dodatkowym atutem tego sprzętu jest bardzo są bardzo dobre głośniki. Oczywiście jak na laptop. Czterordzeniowy procesor i odpowiednią przekątną monitora mają również modele z serii G: G50-30 (15,6 cala) i G70 (17,3 cala). Ten sprzęt występuje w wersji podstawowej z 4 GB pamięci. Wśród laptopów w niższych cenach na uwagę zastępują modele Lenovo 100 i 300 w wersjach z 15-calowymi ekranami. mają one jednak dwurdzeniowe procesowy. W przypadku laptopa takiego jak Lenovo opinie użytkowników bardzo się liczą, jednak firma coraz bardziej rozwija serię ThinkPad, łączącą zalety tabletu i laptopa. To na nich koncentruje się najczęściej uwaga internautów. Nie jest to raczej sprzęt, który wniósłby coś nowego do pracy programisty.