Kabel HDMI 10m, dłuższy, a może jednak krótszy? Co wiedzieć i jaki przewód wybrać?

Kiedy stoimy przed regałem w sklepie RTV, najczęściej sięgamy po pierwszy lepszy kabel HDMI, albo poszukujemy tego, który jest najtańszy. Wszystko z uwagi na to, że te zwykle wyglądają identyczni i ciężko o to, aby każdy klient sprawdzał ich specyfikacje. Jeśli ma być to jedynie przewód do podłączenia komputera z monitorem lub konsoli z telewizorem, nie wymagamy zbyt wiele. Pamiętajmy jednak, że dobry kabel HDMI, może robić różnicę.

Tak naprawdę, nie ma żadnego znaczenia, czy poszukiwany jest przez nas kabel HDMI 10m czy całkiem inny, duże znaczenie ma sama technologia. Wystarczy, że pozyskamy tylko kilka najważniejszym informacji w tym temacie, a na pewno wybór odpowiedniego przewodu tego typu okaże się o wiele prostszy. Dodatkowo, eksperci potwierdzają, że kabel HDMI od renomowanego producenta zawsze odbije się na jakości przesyłu.

Dawka kluczowych informacji o kablach HDMI…

XXI wiek przyniósł nam sporo innowacji, a już na początku sprzęty RTV dostały szansę wykorzystania standardu HDMI. Przez te kilkanaście lat zdążyło się sporo zmienić, dlatego pojawiło się w tym temacie sporo integracji. Co więcej, w wypadku każdej nowej generacji kabli HDMI, pojawiały się też lepsze parametry niż w wersji poprzedniej. Dzięki przewodom tego typu, możliwe jest przesyłanie nieskompresowanych danych audio i wideo. Dodatkowo, istnieje także szansa na pozwolenie wielu różnych urządzeń RTV, a będą to m.in. projektory, telewizory, a także konsole do gier.

Odpowiedni wybór – jak tego dokonać?

Specjaliści z HDMI Worikng Group, dbający o wysoki standard funkcjonowania tej technologii, utrzymują, że 15 metrów to maksymalna długość kabla HDMI. Bywa jednak, że odległość między dwoma urządzeniami, które chcemy połączyć jest nieco większa, a wówczas już musimy skorzystać ze specjalnego repetera, który służy do wzmocnienia sygnału. Jest to jednak bardzo rzadko spotykana okoliczność, gdyż najczęściej sprzęty znajdują się w odległości około 2-5 metrów od siebie. Bywa, że na suficie umieszczane są projektory, które znajdują się na drugim końcu sporego pomieszczenia, a wtedy urządzenie tego typu jest już niezbędne.

Czy warto zdecydować się na zakup drogiego kabla HDMI?

Co ciekawe, najtańszy kabel może kosztować około dziesięciu złotych, a najdroższy nawet kilkaset, zatem różnica jest bardzo duża. Jeżeli chodzi jednak o jakość uzyskiwanego obrazu cyfrowego, nie będzie zauważalnej zmiany. Jeśli kupujemy drogi kabel HDMI, powinno nam zależeć przede wszystkim na solidności i wytrzymałości. Budżetowe przewody produkuje się z mieszanki miedzi i aluminium, natomiast te droższe wykonuje się z miedzi oraz stali. Co więcej, najlepsza będzie miedź beztlenowa. Oczywiste jest to, że kabel z marketu nie będzie w stanie dorównać tym najdroższym. Niech będzie zatem to inwestycja w wytrzymałość, a jest ona konieczna jedynie wtedy, kiedy nasz kabel będzie przez nas bardzo intensywnie eksploatowany.