Kredyty frankowe – geneza

W ostatnich latach temat  kredytów frankowych powraca bardzo często. Dlaczego? Kredyty, które miały być niezwykle korzystne dla kredytobiorcy okazały się kredytami trudnymi, a wręcz niemożliwymi do spłaty. Z jakiego powodu? O 200-300 procent zwiększył się parametr ryzyka kursowego w stosunku do kwoty pierwotnie otrzymanej.

Bardzo opłacalne kredyty frankowe stały się udręka wielu osób w Polsce. Ale jak to się wszystko zaczęło? Genezę kredytów frankowych przedstawiamy poniżej.

Geneza

Kredyt frankowy spotykany jest także pod innymi nazwami. Nazywany jest także inaczej kredytem CHF, kredytem waloryzowanym, czy kredytem indeksowanym, często określany jako denominowany w obcej walucie. Początki zaciągania takich kredytów datuje się na początek XXI wieku. Jak większość kredytów, tak i ten zaciągany był na 20 – 30 lat, przy czym bardzo korzystne warunki determinowały zaciąganie dość wysokich kredytów.

Dlaczego kredyt we frankach był atrakcyjny?

Kredyt we frankach atrakcyjny był z wielu powodów. Przede wszystkim wiele banków oferowało ten kredyt, jaki bardzo dobrą alternatywę dla kredytów w złotówkach. Reklamowano go szeroko i zachęcano. Potencjalnym klientom banki prezentowały korzystne i kuszące oprocentowanie kredytu. Symulacje banków opierały się na marży oraz na LIBOR. Akurat tak się złożyło, że w tym czasie stawka LIBOR była wyjątkowo niska. To wszystko skusiło naprawdę wiele osób do zaciągnięcia kredytów we frankach. A jak to się skończyło? Wszyscy dokładnie wiemy ….

Sytuacja obecnie

Osoby z kredytem frankowym znajdują się w sytuacji, w której ich kwota zadłużenia stoi w miejscu, a nawet rośnie.  Oznacza to, że pomimo spłacania rat regularnie, kredyt się nie zmniejsza i po wielu latach jest wciąż na takim samym poziomie jak wcześniej. Zdarza się, że kredyt jest droższy – przewyższa początkową wartość. Jak podaje biuro Informacji Kredytowej, w roku 2017 frankowicze mieli do spłaty aż 100 miliardów złotych, a liczbę frankowiczów szacuje się na ok. 800 tysięcy. Jest to bardzo duża liczba pokrzywdzonych, którzy czekają na realną pomoc ze strony państwa.

Ratunek dla frankowiczów

Pomoc dla frankowiczów nie nadeszła od razu, ponieważ ustawa frankowa przez bardzo długi czas nie była uchwalana. Banki domagały się spłaty. Wyłącznie prawnicy stanęli po stronie poszkodowanych. Zapadło kilka dla ważnych dla frankowiczów wyroków sądów, a najlepsi adwokaci składają pozwy przeciwko bankom.

Kredyt we frankach – pozew sądowy

Pozew sądowy wydaje się najskuteczniejszym sposobem walki, a w zasadzie obrony. Często wyłącznie takie posunięcie umożliwia wyjście z ogromnego długu, możliwa jest bowiem spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy. Wielu frankowiczów liczy na odfrankowanie kredytu. Wszystko to jest możliwe, jednak wymaga prawniczego doświadczenia.

Nie każda sprawa taka sama

Należy pamiętać, że nie każdy frankowicz znajduje się w takiej samej sytuacji. Dlatego, dobra kancelaria prawna zajmująca się takimi sporami powinna dysponować różnymi możliwościami i musi do każdej sprawy (do każdego klienta) podchodzić w sposób indywidualny. Podczas pierwszej rozmowy z klientem prawnik zapyta o wiele kwestii związanych z umową. Dokona on rzetelnej analizy umowy z bankiem, oszacuje także wielkość nadpłat oraz samego kredytu. Zapyta także o szereg innych sprawi i na podstaiwe zebranej wiedzy przedstawi rozwiązania, które są możliwe w konkretnej sprawie. Zadaniem prawnika jest również dokonanie dokładnej analizy strategii procesowej. Dobre przygotowanie i zebranie wszystkich najważniejszych informacji o kredycie umożliwia podejmowanie jak najkorzystniejszych dla sprawy posunięć.  

Mając problem ze spłatą kredytu we frankach, warto zgłosić się do dobrej kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się w składaniu pozwów przeciwko bankom. Walka o spłatę kredytu na warunkach z dnia podpisania umowy nie jest oczywiście łatwa. Często na pozytywny skutek trzeba czekać długo. Jednak, to się naprawdę opłaca! Dobre kancelarie wiedzą, jak postępować. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż zazwyczaj tego typu sprawy nie trwają krótko.