Laptop do przeglądania internetu – czym się kierować przy zakupie?

Wiele osób korzysta ze swojego laptopa praktycznie wyłącznie w celu przeglądania Internetu lub wykorzystuje urządzenie, aby pracować na mało wymagających aplikacjach. Tym samym osoby te nie potrzebują komputera o zaawansowanych parametrach technicznych. Dla klientów nieposiadających wystarczającej wiedzy potrzebnej do wyboru laptopa dostosowanego do swoich potrzeb zakup sprzętu może okazać się bardzo trudny, w związku z szerokim asortymentem produktów dostępnych na rynku.

Laptop do Internetu

Artykuł ten ma na celu pomoc osobom zainteresowanym kupnem nowego laptopa, wskazując na czynniki, na które należy zwrócić uwagę, jeśli wiadome jest to, że potencjalnie laptop będzie służyć wyłącznie, aby przeglądać Internet, lub do wykonywania innych prostych czynności.

Z czego powinien składać się laptop do przeglądania sieci?

Laptop używany do przeglądania Internetu nie musi mieć zaawansowanych parametrów technicznych, co za tym idzie, pozwoli to na oszczędność przy zakupie urządzenia. Jednakże są pewne czynniki, które zdecydowanie ułatwiają pracę na komputerze i podnoszą jej komfort. Możliwe jest wyróżnienie ww. parametrów.

Rzeczą, od której warto zacząć, jest dobranie odpowiedniego procesora do urządzenia. Aby móc komfortowo przeglądać Internet w laptopie nie jest potrzebny zaawansowany technicznie procesor. Najbardziej odpowiedni wydaje się procesor dwurdzeniowy. Do prostych czynności takich jak: oglądanie filmów, przeglądanie stron internetowych, czy praca na programach pakietu biurowego lub innych nieskomplikowanych aplikacjach, procesor dwurdzeniowy powinien być wystarczający.

Jednocześnie cena takiego procesora jest niższa np. w porównaniu do procesorów czterordzeniowych. Za przykład może posłużyć dwurdzeniowy procesor generacji Intel core i3.

Przeglądanie internetu nie jest wymagające dla urządzenia, w związku z tym zużycie energii przy wykonywaniu czynności tego typu jest niższe. Tym samym nie istnieje potrzeba doboru baterii do laptopa o wysokiej pojemności. Jest to pozycja, która pozwala na dodatkowe zaoszczędzenie wydawanych pieniędzy. Do opisywanego typu laptopa odpowiednia będzie bateria o pojemności około 3500 mAh.

Laptop do przeglądania Internetu – jaka karta sieciowa?

Karta sieciowa umożliwiająca korzystanie z Internetu za pośrednictwem Wi-Fi to standard w zdecydowanej większości urządzeń dostępnych na rynku. Jednak warto przed zakupem zorientować się, czy laptop wspiera nowoczesny standard przesyłu danych. Warto zdecydować się na standard Wi-Fi 802.11 b/g/n lub nowszy 802.11 b/g/n/ac. Wi-Fi N jest to standardowe rozwiązanie pozwalające na korzystanie z Internetu za pośrednictwem Wi-Fi o prędkości do 600 Mbps, natomiast Wi-Fi AC umożliwia na dostęp do Internetu o prędkości aż do 1300 Mbps. Dlatego, jeśli wiadome jest to, że urządzenie przez większość czasu będzie wykorzystywane, aby korzystać z sieci, warto zdecydować się notebook wspierający standard Wi-Fi AC.

Laptop do przeglądania Internetu – jaka matryca?

Przed zakupem laptopa warto również zastanowić się nad tym, czy urządzenie będzie używane w domu, czy mobilnie. Pozwoli to na odpowiedni wybór wielkości ekranu w komputerze. Jeśli wiemy, że laptop będzie służyć jako komputer domowy, możemy się zdecydować na urządzenie o większym ekranie, laptop 17 cali wydaje się odpowiedni. Natomiast w przypadku gdy urządzenie będzie również przeznaczone do pracy mobilnej, zaleca się dobór laptopa o mniejszym ekranie, co pozwoli na bardziej komfortowe korzystanie z urządzenia w terenie. Laptop z ekranem o wielkości 14 cali powinien być wystarczający. Mniejszy ekran urządzenia sprawi również, że laptop będzie lżejszy, co dodatkowo zwiększy komfort użytkowania.

Laptop do przeglądania Internetu – jaki dysk twardy?

Kolejną ważną pozycją, która należy brać pod uwagę, przy zakupie odpowiednio dobranego laptopa jest dysk twardy urządzenia. Niezależnie od charakteru, w jakim laptop jest wykorzystywany, wolna przestrzeń na dysku twardym zdecydowanie ułatwia prace na urządzeniu. Dlatego zaleca się zakup laptopa wyposażonego w dysk o pojemności co najmniej 500 GB. Kwestia pojemności w dysku twardym urządzenia jest oczywista. Natomiast trudności dla klientów może sprawić dobór odpowiedniego rodzaju dysku twardego.

Obecnie na rynku, w większości przypadków, mamy do wyboru dysk twardy HDD, lub SSD. Dysk HDD jest to tradycyjny dysk talerzowy, który w porównaniu do dysku SSD jest zdecydowanie wolniejszy. Jednak w sytuacji gdy, jest możliwe do przewidzenia, że nie będziemy korzystać na urządzeniu z wymagających gier, czy programów, a kilka dodatkowych sekund przy ładowaniu danych z komputera nie sprawi nam różnicy, warto zakupić laptop z dyskiem HDD, ponieważ pozwoli to nam na oszczędzenie pieniędzy.

Jeśli chodzi o dysk SSD, jest to urządzenie w pełni elektroniczne, co sprawia, że jest on zdecydowanie bardziej odporny na urazy mechaniczne. Tym samym jest on szybszy w porównaniu do dysku HDD i wydaje się bardziej odpowiedni do laptopa, który będzie wykorzystywany również mobilnie, w związku z większą odpornością na urazy mechaniczne. Dlatego należy wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety wyżej opisanych dysków i odpowiednio dobrać rodzaj dysku twardego, biorąc pod uwagę nasze oczekiwania w stosunku do urządzenia, oraz charakter, w jakim urządzenie ma być wykorzystywane.

Podsumowanie

Jak można stwierdzić zakup laptopa do przeglądania Internetu, może okazać się niełatwy. Przed zakupem zaleca się zasięgnięcie rady, przeglądając forum komputerowe, na którym użytkownicy służą fachowymi radami i ułatwią nam dobór notebooka do przeglądania sieci. Takie forum komputerowe może okazać się bardzo pomocne, oferując nam odpowiednie porównanie laptopów w zadanym budżecie lub takich, które spełniają stawiane przez nas wymagania. Warto poświęcić na to chwilę wolnego czasu, ponieważ odpowiednio dobrany laptop do przeglądania sieci, pozwoli na dodatkowe zaoszczędzenie naszych pieniędzy i gwarantuje efektywną pracę na urządzeniu.

Artykuł sponsorowany

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *