Monitor dla gracza, czyli recenzja AOC e2462Vwh

Rynek sprzętu komputerowego rozwija się bardzo dynamicznie, producenci starają się trafić w gusta różnych użytkowników, tych mniej oraz bardziej zaawansowanych, tworzą specjalne linie produktów, jak chociażby bardzo popularne produkty przeznaczone dla graczy, wyróżniające się designem, funkcjonalnością oraz, nie ukrywajmy – odpowiednio wyższą ceną.

Mamy więc szeroki wybór klawiatur, myszek, płyt głównych, słuchawek, głośników oraz wielu, wielu innych podzespołów z dopiskiem „gaming” lub podobnych. Jak się domyślacie, dziś zajmę się urządzeniem właśnie dla graczy, z tym, że dość większego kalibru, bo będzie to 24-calowy monitor.

Drodzy czytelnicy, przed Wami recenzja monitora holenderskiej firmy AOC. Model e2462Vwh ze względu na niski czas reakcji matrycy to propozycja głównie dla graczy, bo przecież nie tylko podzespoły wewnątrz obudowy muszą być szybkie 😉

Czym powinien charakteryzować się monitor dla gracza?

Przeszukując Internet pod hasłem „monitor dla gracza” najczęściej stawiane przez użytkowników wymagania to ostre kolory, niski czas reakcji, odświeżanie na poziomie 120Hz, obsługa wysokich rozdzielczości oraz sam rozmiar monitora, około 24-cale.

Czy AOC e2462Vwh to dobry monitor dla gracza? Przekonajmy się!

Rozgrzewka

Produkt dotarł do mnie w sporych rozmiarów pudełku, na którym producent umieścił jego najważniejsze zalety, spełniane standardy oraz obsługiwane technologie. Główny bohater recenzji zapakowany był solidnie w styropianowe formy, a w specjalnych miejscach znajdowały się zasilacz, przewody D-Sub i HDMI, podstawka oraz śruby mocujące.

3

Monitor dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej oraz białej. Front monitora jest cały czarny, błyszczący, z niewielkim logo producenta na dole, oraz przyciskami menu OSD w prawym dolnym rogu. Ramki obudowy nie są zbyt duże, dzięki czemu sam ekran wydaje się jeszcze większy. Co więcej, monitor jest bardzo cienki, w najgrubszym miejscu ma on zaledwie około 2,5 centymetra. Elegancka podstawka, również w kolorze obudowy bardzo dobrze pasuje do całości, a także pomaga w uporządkowaniu i ukryciu przewodów zasilających i sygnałowych oraz ustawieniu odpowiedniego kąta nachylenia. Dodatkowo zapewnia stabilność naszemu monitorowi na biurku.  Na podstawce umieszczono wejścia D-Sub, HDMI, gniazdo zasilania oraz wyjście audio.

2

Wiemy już jak wygląda nasz bohater z zewnątrz, teraz przyszedł czas na zapoznanie się z nim od strony technicznej.

Specyfikacja:

Wielkość monitora23.6"
Wielkość ekranu59.9 cm
Format obrazu16:9
Jasność250 cd/m²
Kontrast50.000.000:1
Kąty widzenia170°/170°
Czas reakcji2 ms
Rozdzielczość domyślna1920 x 1080@60 Hz
Pobór energiiOn: 17.5W, Standby: 0.3W, Off: 0.2W

Na szczególną uwagę zasługuję niski czas reakcji matrycy, wynoszący zaledwie 2 milisekundy, dzięki czemu obraz nie powinien ani na chwilę smużyć lub stracić ostrości nawet przy bardzo dynamicznej rozgrywce.

5

Technologie i certyfikaty

AOC e2462Vwh posiada matrycę TN (Twisted Nematic), popularną ze względu na niski koszt i czas reakcji, jednak jej wadą jest na pewno odwzorowanie kolorów. Dzięki zastosowaniu przez producenta podświetlenia diodami LED problem nie jest tak duży, ale delikatne przekłamania nadal występują.

Rozdzielczość natywna oferuje nam dużą przestrzeń roboczą przy niecałych 24-calach ekranu jednakże częstotliwość odświeżania równa tylko 60Hz to już trochę za mało na standardy i oczekiwania graczy w 2013 roku.

Monitor posiada certyfikaty Energy Star, TCO 5.0 oraz wiele innych, jest także oznaczony logo „Kompatybilny z Windows 7”.

4

Menu OSD

Menu OSD oferuje nam następujące kategorie ustawień:

  • Luminacja
  • Ustawienia obrazu
  • Ustawienia koloru
  • Wzmocnienie obrazu
  • Ustawienia OSD
  • Ekstra

Już same nazwy sugerują nam co możemy w jakim dziale zmienić, ale krótko mówiąc, luminacja zapewnia nam dostęp do ustawień jasności, kontrastu, ustawienia obrazu to natomiast możliwość regulacji ostrości oraz pozycji obrazu na ekranie, ustawienia kolorów pomagają dopasować kolory, ich barwę, głębię.  Włączenie wzmocnienia obrazu tworzy nam na ekranie jasną ramkę, której ustawienia regulujemy właśnie w tym menu. Dzięki czemu możemy wyróżnić sobie fragment ekranu czy też poprawić jego kolory. Ustawienia OSD to jak możemy się domyślić, wybór język, położenie menu na ekranie, czas wyświetlania i przezroczystość. Ostatnia kategoria pozwala nam ustalić, czy monitor ma automatycznie wybierać wejście obrazu, można tu również ustawić czas, po którym AOC e2462Vwh się wyłączy. Poza tym możemy wybrać współczynnik ekranu, zresetować ustawienia urządzenia oraz sprawdzić aktualne wartości odświeżania i rozdzielczość.

Korzystanie z menu OSD jest jednak dość niewygodne, ciągłe sięganie ręką i wciskanie przycisków, które trzeba dosyć mocno przekonać do współpracy są uciążliwe. Firma AOC przygotowała program i-Menu, dzięki czemu wszystkie wymienione wyżej ustawienia możemy zmieniać z poziomu systemu Windows.

Jak monitor sprawdza się w codziennym użyciu?

Podłączam monitor i zaczynamy testowanie. Na sam początek plus za możliwość wybrania źródła obrazu ze złącza D-Sub lub HDMI, dzięki czemu możemy mieć podłączony monitor pod dwa różne urządzenia jednocześnie i tylko przełączać się między nimi w zależności od potrzeb.

Pierwsze wrażenie? Bardzo ładne, żywe kolory, również czerń jest czarna, o co ciężko wśród monitorów z matrycą TN. Jeżeli właściwie ustawimy sobie monitor na biurku będziemy zadowoleni z obrazu. Deklarowane przez producenta kąty na poziomie 170 stopni w lewo i prawo to nie tylko suche dane ze specyfikacji. Wartości te mają pokrycie w rzeczywistości i osoby siedzące obok nas, czy też my sami zmieniając pozycję przy komputerze bez problemu widzimy co jest na ekranie.  Obraz jest ostry bez względu na to, czy patrzymy na monitor pod kątem prostym, czy prawie kątem półpełnym.

7

Przy dłuższym użytkowaniu monitor nie sprawia problemów, jednakże deklarowany przez producenta brak smużenia przy najszybszych scenach akcji, to mit, a przynajmniej przy tych mniej dynamicznych. Po kilku godzinach pracy, przeglądając forum niestety litery zostawiały za sobą około półcentymetrowy ślad – za to niestety minus. Poza tym? Sama przyjemność z użytkowania, 24-cale to według mnie optymalny rozmiar. Dość duży, ale jednak nie jest to już „prawie telewizor” i bez problemowo mieści się na biurku. Dodatkowo obudowa podstawki zaprojektowana tak, aby ukryć kable pomaga zachować porządek.

Na pewno ważnym aspektem jest stabilność całości, tutaj również nic nie mam do zarzucenia. Monitor pewnie stoi na biurku, delikatnie porusza się przy pisaniu na klawiaturze, ale to już wina biurka, a nie słabej podstawki.

6

Testy w grach

Zajmuję się dziś monitorem dla graczy, więc ta część jest jedną z ważniejszych. Jako monitor do zastosowań biurowo-internetowo-filmowych AOC e2462Vwh sprawdził się dość dobrze, a jak sprawdzi się w swoim naturalnym środowisku?

A spisał się on bardzo dobrze 😉 Czy grałem w spokojne strategie, RPG, czy dynamiczne FPSy lub szybkie wyścigi, obraz był ostry, wyraźny – niezależnie od rozdzielczości gry. Kolory były bardzo żywe, głębokie. Dla mnie granie na tym monitorze było przyjemnością. Po kilkugodzinnej sesji nie odczuwałem również przesadnego zmęczenia oczu.

1

Podsumowanie

I tak oto docieram do końca przygody z propozycją dla graczy od firmy AOC. Czy e2462Vwh spełnia wymagania postawione na początku tekstu? W większości tak. Mamy ostre kolory, niski czas reakcji, rozdzielczość full hd. Również rozmiar jest odpowiedni. 24-cale (no dobra, 23,6 😉 ) to moim zdaniem optymalna wielkość monitora do domowych zastosowań. Ostatnim argumentem, nie poruszanym wcześniej, jest cena. Za monitor należy zapłacić około 630 złotych. Nie jest to dużo, patrząc na to co dostajemy w tej cenie, oraz to, że przedmiot jest dedykowany dla graczy. Ciekawy design, prostota obsługi, parametry techniczne – wszystko to układa się w spójną całość. Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na tą propozycję poszukując monitora, nie tylko tego „dla graczy”. Z listy wymagań zabrakło nam jedynie 120Hz odświeżania, ale dla wielu osób nie będzie to żadną wadą.

PlusyMinusy
elegancki designprzy długim użytkowaniu ekran smużył
niski czas reakcji matrycybardzo widać ślady palców na ramkach obudowy
niewygórowana cena
i-menu

Dziękuję firmie AOC za udostępnienie monitora do testów.

aoc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *