Wszystko o marce Samsung – 5 najciekawszych faktów

Czy wiesz, że Samsung produkuje nie tylko urządzenia elektroniczne, ale też świadczy usługi finansowe i buduje drapacze chmur? Jeśli korzystasz z urządzeń koreańskiego producenta, z pewnością zainteresuje Cię niesamowita historia firmy oraz ciekawostki na jej temat. Sprawdź jaką drogę przebył Samsung od dnia założenia do premiery najnowszych smartfonów!

Wszystko o marce Samsung

Samsung to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie – z telefonów, tabletów czy telewizorów koreańskiego producenta każdego dnia korzystają miliony użytkowników na całym świecie. Samsung ma za sobą bogatą historię, obfitującą wiele interesujących faktów. Oto kilka najciekawszych z nich.

Trzy gwiazdy

Nazwa firmy pochodzi od dwóch koreańskich słów – sam, oznaczającej liczbę trzy oraz sung, czyli gwiazdy. Symbol trzech gwiazd w kulturze koreańskiej stosuje się zazwyczaj do oznaczenia czegoś wyjątkowego i wielkiego. Nazwa była odzwierciedleniem idei, jakie przyświecały założycielowi Samsunga – Lee Byung-Chul od momentu założenia firmy 1938 roku wierzył, że osiągnie ona wielki sukces, chociaż początki wcale na to nie wskazywały.

Wszystko o marce Samsung

Handel lokalny

Zanim Samsung zaczął sprzedawać swoje znane na całym świecie urządzenia, a Samsung Galaxy S7 czy jego inne odpowiedniki podbiły serca użytkowników, firma zajmowała się czymś zgoła innym. W pierwszych latach działalności w Samsungu pracowało bowiem jedynie 40 pracowników, którzy parali się się handlem lokalnymi wyrobami. Firma eksportowała ryby, mąkę oraz makaron, a z czasem w jej ofercie pojawił się również cukier.

Droga do elektroniki

Eksport żywności okazał się być zajęciem zyskownym, dlatego z czasem Samsung rozszerzał jeszcze bardziej swoją działalność, aby w roku 1958 rozpocząć sprzedaż polis ubezpieczeniowych. Dopiero 11 lat później z firmy matki wykształca się spółka Samsung Electronics ze swoim pierwszym produktem – czarno-białym telewizorem, który z miejsca stał się prawdziwym hitem. Z kolei pierwszym romansem marki z mobilnymi urządzeniami był telefon samochodowy, który pojawił się w sprzedaży już w 1986 roku.

Wszystko o marce Samsung

Jakość przede wszystkim

Samsung znany nam dziś, zaczął się wykształcać w roku 1993, kiedy to ówczesny prezes firmy Lee Kun Hee wprowadził zupełnie nową filozofię w organizacji. Polegała ona przede wszystkim na osiągnięciu maksymalnej jakości oferowanych produktów. Na potrzeby tego sposobu myślenia wszyscy pracownicy firmy zostali wysłani na szkolenia, a także utworzono sprawny system zarządzania zasobami ludzkimi.

Jednak największym dowodem na to, że Lee Kun Hee mówiąc o jakości, nie rzucał słów na wiatr, jest to, że w 1995 roku niezadowolony z jakości produktów Samsunga, kazał zniszczyć urządzenia o łącznej wartości 50 milionów dolarów! Ten jakże wymowny gest jest poczytywany jako początek nowoczesnego Samsunga.

Grupa Samsung

Gdyby założyciel firmy dożył czasów obecnych, z czystym sercem mógłby przyznać, ze jego sen o wielkości Samsunga się ziścił. Firma bowiem, chociaż większości z nas jest znana jako producent urządzeń elektronicznych, to tak naprawdę grupa biznesowa zrzeszająca firmy i spółki z różnych branż np. finansowej, chemicznej, samochodowej czy budowlanej.

Przykładowo najwyższy budynek na świecie, liczący 829 metrów wysokości Burdż Chalifa został wybudowany właśnie przez przedsiębiorstwo Samsung Constructions. Posadowiony w Dubaju drapacz chmur to druga tego typu budowla wykonana przez Samsunga – pierwszą była zachodnia wieża Petronas Towers w Kuala Lumpur.

Obecnie Samsung to obok Apple największy producent smartfonów na świecie, a jego przychody są liczone w miliardach dolarów.

Artykuł sponsorowany

You may also like...