Okucia okienne – jakie są ich typy i gdzie można je dostać?

Okucia okienne to niezbędne wyposażenie każdego okna, niezależnie od jego typu. Obecnie w standardowych modelach okien wykorzystuje się wiele różnorodnych akcesoriów, wpływających znacząco na ich funkcjonalność i bezpieczeństwo. Jakie są typy okuć okiennych?

Okucia okienne dopasowane do rodzaju okna

Okucia okienne to złożone mechanizmy, umożliwiające otwieranie i zamykanie okien, a także zwiększające komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania. Są niezbędne w przypadku montażu i użytkowania okien każdego typu – drewnianych, plastikowych i aluminiowych, otwieranych tradycyjnie lub sterowanych elektronicznie. Na rynku dostępny jest ogromny wybór akcesoriów tego typu, dostosowanych do różnych modeli okien o różnej budowie, sposobie otwierania i montażu. Ze względu na rodzaj okna, wyróżniamy okucia okienne obwodowe, do naświetli, do okien obrotowych oraz do okien balkonowych i tarasowych.

Okucia okienne obwodowe to najbardziej standardowy model – jest to rozbudowany typ okucia, montowany w ramie okna niemal dookoła. Stosuje się go w modelach rozwierno-uchylnych, pozwala zarówno na standardowe zamykanie i otwieranie okna, jak i jego uchylanie w określonej pozycji. Okucia do okien balkonowych i tarasowych są nieco inne, muszą bowiem zapewnić funkcjonalność o wiele cięższym modelom okien o różnym sposobie otwierania – występują bowiem nie tylko klasyczne modele rozwierno-uchylne, ale także podnoszono-przesuwne. Okucia do okien obrotowych umożliwiają obrót okna w pionie lub poziomie, zależnie od modelu, a do naświetli – otwieranie i zamykanie okien, które są trudno dostępne ze względu na wysokość, na której są montowane.

Funkcjonalne okucia okienne różnego typu

Ponadto, okucia okienne dzielą się także ze względu na ich zastosowanie – składa się na nie wiele drobnych, często niepozornych elementów, które mają kluczowy wpływ na funkcjonalność i bezpieczeństwo danego modelu okna.

Wśród najważniejszych akcesoriów okiennych znajdują się zawiasy, które umożliwiają ich otwieranie w sposób uzależniony od budowy i montażu danego modelu. Poza standardowymi modelami czopowymi, dostępne są także inne, przeznaczone do nietypowych modeli, otwierających się w inny od klasycznego sposób.

Nad funkcjonalnością i bezpieczeństwem okien czuwają także klamki, zamki i specjalne zabezpieczenia, chroniące okna np. przed otwarciem przez dzieci. Klamki okienne są elementem również o charakterze dekoracyjnym – mogą być wykonane w różnych stylach, formach i kolorystyce, dlatego na rynku nie brakuje modeli o różnorodnym designie, dopasowanym do różnego typu okien.

Ponadto, wśród okuć okiennych znajdziemy także zasuwnice, zaczepy, ograniczniki, zatrzaski balkonowe czy otwieracze naświetli.

Sklep z okuciami okiennymi

Okucia okienne najlepiej kupować w specjalnym sklepie z okuciami, można tam bowiem znaleźć największy wybór wszelkiego typu akcesoriów do okien, a także drzwi i mebli. Znajdujące się w ofercie produkty pochodzą od sprawdzonych producentów, są wykonywane z najlepszych materiałów i odporne na działanie szkodliwych czynników. Dzięki temu cechuje je duża wytrzymałość i żywotność, co przekłada się na zadowolenie klientów.