Płyty główne GIGABYTE z Serii 9 stworzone dla Overclockerów

Od połowy maja do sprzedaży trafiła zupełnie nowa, 9 seria płyt głównych GIGABYTE. Oparta na debiutujących chipsetach Intel Z97/H97, wspiera procesory Intel® Core™ zarówno  4. jak i 5. generacji. Wśród nowych konstrukcji znalazło się miejsce również dla płyt głównych stworzonych do podkręcania przez zaawansowanych Overclockerów. W grupie Super Overclocking (SOC) znajdziemy dwa modele – Z97X-SOC Force i  Z97X-SOC.

Nowe modele posiadają szereg udogodnień, szczególnie istotnych dla overclockerów oraz wszystkich osób, którym zależy na uzyskaniu maksymalnej wydajności ich sprzętu. Znalazły się tam funkcje nie tylko przydatne zaawansowanym użytkownikom, lecz również panel z przyciskami OC Touch, które ułatwią podnoszenie parametrów procesora również początkującym fanom overclockingu.

Gigabyte Z97X-SOC

Z97X-SOC Force to płyta główna dedykowana zaawansowanym użytkownikom, których celem jest osiągnięcie najwyższej wydajności i bicie rekordów w tej dziedzinie. Natomiast Z97X-SOC to płyta dla fanów podkręcania, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z OC.

Wybrane unikalne cechy ułatwiające overclocking:

OC Touch

GIGABYTE OC Touch to zestaw przycisków umiejscowionych na płycie głównej, które ułatwiają podkręcanie. Na panelu znalazły się takie przyciski jak m.in:

  • OC Turbo: Przycisk do automatycznego overclockingu; system sam znajdzie optymalne ustawienia gwarantujące stabilną pracę płyty głównej
  • GIGABYTE Settings Lock: System automatycznie zapamięta I przywróci ostatnie, dobre ustawienia gwarantujące rozruch płyty głównej, po czyszczeniu pamięci CMOS
  • Clear CMOS: umożliwia czyszczenie pamięci CMOS
  • Restart: Restartuje system
  • GIGABYTE Memory Safe: Obniża timingi pamięci DDR3 eliminując problem niekompatybilności pamięci
  • Direct to BIOS (DTB): Pozwala wejść do BIOSu bezpośrednio po zrestartowaniu system, bez    konieczności wciskania przycisku Del
  • OC Tag: Ładuje profil użytkownika po wyczyszczeniu pamięci CMOS
  • OC PCIe Switch: Pozwala na włączenie/wyłączenie poszczególnych linii PCIe
  • OC Trigger Switch: Przycisk zwiększa/zmniejsza częstotliwość
  • DualBIOS™ Switch: włącza/wyłącza GIGABYTE DualBIOS™.

Przycisk OC Ignition

Wciśnięcie tego niepozornie wyglądającego przycisku oznaczonego błyskawicą spowoduje dostarczenie zasilania do wentylatorów, systemu chłodzenia cieczą oraz slotów PCIe. Umożliwi to sprawdzenie poprawności konfiguracji sprzętowej podczas podkręcania. Przycisk nie dostarczy zasilania do sekcji CPU ani pamięci. Jest on bardzo pomocny przy tzw. Cold Bug, gdy ważne jest ogrzanie procesora do wyższej temperatury, przy jednoczesnym zachowaniu pracy wentylatorów.

OC Brace

OC Brace to specjalna ramka, dostarczona w zestawie z płytą, która pozwala na zastosowanie konfiguracji złożonej z 4 kart graficznych zainstalowanych na płycie poza obudową komputera. OC Brace zapobiega przesuwaniu się kart oraz chroni sloty PCIe przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym.

Ekstremalna wydajność grafiki:

Gigabyte zaimplementował w swoich płytach kilka przydatnych funkcji pozwalających na wyciągnięcie z kart grafiki maksymalnie dużo mocy.

OC PEG:

OC Peg zapewnia dodatkowe zasilanie kart graficznych, poprawiając stabilność system przy stosowaniu ekstremalnych konfiguracji, przydatny w szczególności przy implementacji 4 kart graficznych.

OC Connect

OC Connect, czyli umiejscowienie dwóch portów USB w bardzo bliskiej odległości od siebie, na przednim panelu. Ułatwia to np. flashowanie BIOSu oraz użytkowanie portów USB w każdej sytuacji, gdy sięganie na tylny panel może być niewygodne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *