Projektowanie stron www – na co należy zwrócić uwagę?

Tworzenie stron internetowych, wbrew  powszechnemu przekonaniu, wcale nie jest trudne. Jest to jednak złożony proces, w którym istotną rolę odgrywają szczegóły. Strona www musi być nie tylko estetyczna, ale także przejrzysta i funkcjonalna. Żeby strona internetowa była zaprojektowana jak najlepiej, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Tworzenie stron internetowych, wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie jest trudne. Jest to jednak złożony proces, w którym istotną rolę odgrywają szczegóły. Strona www musi być nie tylko estetyczna, ale także przejrzysta i funkcjonalna. Żeby strona internetowa była zaprojektowana jak najlepiej, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Graphic designer at work. Color samples.

Funkcjonalność i nawigacja na stronie internetowej

Swobodne poruszanie się po stronie powinno być możliwe dzięki przejrzystemu menu. Przy projektowaniu stron www należy więc zadbać o to, by menu było logicznie ułożone, na przykład na zasadzie hierarchii albo w kolejności alfabetycznej. Dzięki temu każdy, kto odwiedzi witrynę, będzie mógł z łatwością znaleźć wszelkie interesujące go informacje.

Adres strony www

Może nie jest to kwestia związana bezpośrednio z samym projektowaniem witryny, ale mimo wszystko niezwykle istotna. Projektowanie stron www ogranicza się nie tylko do zaprojektowania odpowiedniego szablonu, ale również do wybrania adresu, za pomocą którego będzie można na tę stronę trafić. Należy pamiętać, że adres jest jednocześnie naszą marką, musi więc być prosty do zapamiętania, by jak najwięcej osób powracało na stronę i nie miało problemów z ponownym jej odszukaniem.

Zawartość strony www

To najważniejsza kwestia przy projektowaniu stron internetowych. Nie wystarczy piękny szablon czy nawet najbardziej chwytliwy i prosty do zapamiętania adres. Choć pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne i to ono odpowiada za wzbudzenie zainteresowania, to właśnie treść przyciąga i sprawia, że odwiedzający stronę pozostają na niej dłużej. Warto pamiętać, że projektowanie strony www, którą można uznać za stronę dobrze wykonaną, nie oznacza wpasowania się we wszystkie gusta. Jest to praktycznie niemożliwe i może nawet zaszkodzić jakości witryny. Treść zamieszczaną na stronie należy dopasować do docelowego grona odbiorców, bo to przecież na nich zależy nam najbardziej i to ich uwagę przede wszystkim chcemy przyciągnąć.

Jasny opis

Każdy, kto wejdzie na daną stronę internetową, powinien móc bez trudu ocenić, do jakich celów została stworzona. Przy projektowaniu stron www ważne jest więc zamieszczenie jednoznacznego opisu działalności. W ten sposób ze szczegółowymi informacjami zapoznają się osoby z grupy docelowych, poza tym przejrzysty opis działalności znacznie ułatwia promowanie firmy w sieci pod kątem pozycjonowania nawet na szczeblu globalnym.

Tekst powstał przy współpracy z agencją wykonującą responsywne strony internetowe – Offon.

 

Artykuł sponsorowany