Czy rodzaj tuszu do drukarki może mieć wpływ na funkcjonowanie sprzętu?

O tym że zamienniki tuszu bywają rozwiązaniem tańszym i bardziej wydajnym od zakupu tuszu oryginalnego nie trzeba nikogo przekonywać. Jakość zamiennika ma jednak kolosalny wpływ nie tylko na wydruk, ale również na awaryjność drukarki. Czym powinniśmy kierować się podczas wyboru tuszu? Ceną? Wydajnością? Marką? A może jeszcze czymś innym?

tusz do drukarki

Jakość wydruku – tusze oryginalne i zamienniki

Co do zasady zamiennik nie będzie niestety w stanie zagwarantować nam doskonałej jakości wydruku. Poszczególne drukarki mają swoją specyfikę, a właściwości dedykowanego do nich tuszu są zazwyczaj dopasowane do ich budowy. W przypadku zamienników dostarczanych przez producentów o wyrobionej renomie jakość może się jednak okazać wystarczająca – zarówno tekst jak i tabele są czytelne i wyraźne, zwłaszcza w przypadku wydruków czarno – białych. Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia wydruków kolorowych – tutaj niższa jakość nawet jednego z wykorzystywanych tuszów może mocno odbić się na wyglądzie wydruku, dlatego przed zakupem konieczne będzie sprawdzenie, czy dany produkt jest kompatybilny z naszym modelem drukarki.

Problemy z najtańszymi zamiennikami

Dostępne na serwisach aukcyjnych zamienniki produkcji mało znanych firm lub w ogóle pozbawione marki mogą wydawać się kuszącą możliwością – często możemy zaopatrzyć się w dwa tusze w cenie jednego i to nawet przy zakupach detalicznych. Zdarza się jednak, że zakup przysparza więcej problemów niż korzyści. Często zaczynają się one już po wyjęcia kartridża z opakowania – wylewający się tusz może narobić bałaganu i pobrudzić nam dłonie. Po założeniu kartridża szybko okazuje się, że aby drukarka działała prawidłowo musimy regularnie czyścić jej głowicę. W najgorszym przypadku tani zamiennik może uszkodzić głowicę trwale i spowodować konieczność jej wymiany. Jakość tuszu jest również widoczna na wydruku – taki materiał jest znacznie bardziej podatny na rozmazywanie i może dawać niewyraźny i nieczytelny efekt.

Na co zwracać uwagę wybierając tusz do drukarki?

Zanim zakupimy zamiennik koniecznie sprawdźmy jakiego rodzaju kardridże obsługuje nasza drukarka. Jeśli mamy drukarkę z głowicą zintegrowaną tańsze zamienniki nie spowodują w niej uszkodzeń, choć ich jakość odbije się na jakości wydruku. Kolejną sprawą jest wydajność, np. tusz do drukarek Brother zainstalowany w drukarce tej samej firmy starczy na wydruk ok. 600 stron, zdarzają się jednak zamienniki o wydajności nawet dwukrotnie wyższej. Niestety nie wszyscy producenci tuszu informują klientów o przewidywanej wydajności – część ogranicza się o podaniu na pudełku listy drukarek, z którymi dany produkt jest kompatybilny.

Cena to nie wszystko

To prawda, że zamienniki w większości okazują się tańsze od oryginalnych tuszy. Czasami przeważają też nad nimi pod względem wydajności, pamiętajmy jednak o tym, że cena nie może być jedynym kryterium. Zamienniki wyjątkowo tanie mogą oferować fałszywą oszczędność – tusz nie tylko może bardzo szybko się wyczerpać, ale również zabrudzić, czy nawet trwale uszkodzić głowicę. Przed dokonaniem zakupu warto uważnie przyjrzeć się danemu produktowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *