SAPPHIRE R9 290X – moc tytana w korzystnej cenie

Firma SAPPHIRE prezentuje nową kartę graficzną z najwyższej półki  – SAPPHIRE R9 290X. Model oparty na najnowszej wersji architektury Graphics Core Next (GCN) od AMD jest dedykowany graczom, którzy oczekują najwyższej możliwej wydajności i zapierających dech wrażeń audiowizualnych.

290X to najwydajniejsza propozycja z debiutującej niedawno serii kart graficznych R9. SAPPHIRE R9 290X posiada 2816 procesorów strumieniowych, a taktowanie jej procesora graficznego ustalono na poziomie 1 GHz. Kartę wyposażono w 4 GB najszybszych pamięci typu GDDR5 na 512-bitowej magistrali i zegarem taktującym 1250 MHz (efektywnie 5.0 GHz), co zaowocowało przepustowością pozwalającą na płynną grę nawet w rozdzielczościach UltraHD (4K). Dzięki takim parametrom karta oferuje aż 3.79 TFLOPS-a mocy obliczeniowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najmocniejszy przedstawiciel serii R9 jest pierwszym produktem obsługującym nową technologię AMD TrueAudio, która wraz z nadejściem gier ją wykorzystujących dostarczy lepszych wrażeń dźwiękowych zarówno z wykorzystaniem słuchawek stereo, jak i głośników, pozwalając w pełni zanurzyć się w świat gry. Dedykowany procesor w GPU usprawnia dźwięk dookólny, generując realistyczne środowisko akustyczne z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów echa i pogłosu.

Oprócz wsparcia dla bibliotek DirectX 11.2 i OpenGL 4.3, nowa seria R9 obsługuje także Mantle. To nowe API stworzone przez firmę AMD, które daje programistom niskopoziomowy dostęp do elementów architektury GCN wykorzystywanej w najnowszych kartach graficznych AMD, a także nowej generacji konsol, umożliwiając potencjalnie tworzenie gier na wiele platform jednocześnie.

SAPPHIRE R9 290X wykorzystuje złącze PCI Express 3.0. Obsługuje ponadto technologie AMD Eyefinity, a także AMD HD3D dla obrazu stereoskopowego. Można ją też wykorzystać w ramach AMD CrossFireX dla zwiększenia wydajności systemu z wykorzystaniem kilku kart oraz obsługującej CrossFireX płyty głównej.

Karta SAPPHIRE R9 290X jest dostępna w sklepach od 24 października 2013. W sprzedaży znajduje się również edycja specjalna zawierająca w zestawie grę Battlefield 4.

Sapphire R9 290X

Nowoczesne rozwiązania w serii R9

W kartach z serii Radeon R9 zaimplementowano także następujące rozwiązania i usprawnienia:

  • zapewniono pełną zgodność z bibliotekami DirectX 11.2, Open GL 4.2 i standardem OpenCL 1.2, systemem Windows 8.1 oraz z interfejsem programowania aplikacji Direct Compute 11.1,
  • zastosowano standard HDMI 1.4a wspierający projekcję stereoskopowego obrazu 3D przy odświeżaniu
    120 Hz (po 60 Hz na każde oko) i umożliwiający podłączenie wyświetlaczy 4K nowej generacji za pomocą pojedynczego wyjścia HDMI 1.4a lub DisplayPort 1.2 HBR2,
  • zagwarantowano pełną zgodność ze złączem PCI-Express 3.0,
  • usprawniono UVD (Unified Video Decoder).

Specyfikacja:

Model SAPPHIRE R9 290X
Procesor graficzny Hawaii XT
Proces technologiczny 28 nm
Pamięć 4 GB GDDR5 512-bit
Procesory strumieniowe 2816
Jednostki teksturujące 176
Jednostki ROP 64
Zegar procesora graficznego 1000 MHz
Zegar pamięci 1250 MHz
System chłodzenia Aktywny; pojedynczy wentylator
Wyjścia HDMI 1.4a, 2x Dual-Link DVI-D, Display Port
Interfejs PCI-Express 3.0

 

Gwarancja i cena:

Sugerowana cena detaliczne karty SAPPHIRE R9 290X wynosi około 2030 zł.

Produkt objęty jest dwuletnią gwarancją producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *