Test adapterów bezprzewodowych Actina Hornet

Rozwój sieci bezprzewodowych sprawia, że obecnie coraz częściej rezygnujemy z połączeń kablowych na rzecz sieci Wi-Fi. Nasze smartfony, tablety i notebooki są w większości wyposażone w odpowiedni moduł do łączności bezprzewodowej, natomiast w komputerach stacjonarnych sami musimy zakupić kartę sieciową. Najpopularniejsze są miniaturowe modele podłączane do portu USB. W tej recenzji sprawdzę możliwości dwóch adapterów Actina z linii Hornet – modeli P 6132-11 oraz P 6132-30.

f10

Specyfikacja:

  • Prędkości przesyłu danych: 11 Mb/s (tryb 11b), 54 Mb/s (tryb 11g), 150 Mb/s (tryb 11n), 300 Mb/s (tryb 11n)
  • Standard: IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b
  • Technologie radiowe: IEEE 802.11g/11n (OFDM) Orthogonal Frequency Division Multiplexing, IEEE 802.11b (DSSS) Direct Sequence Spread Spectrum
  • Interfejs: USB 2.0
  • Funkcje: Quality of Service (QoS) – WMM, WMM-PS, Obsługa trybu „Infrastruktura” oraz „Ad-hoc”, obsługa wielu BSSID, 64/128 bitowe szyfrowanie WEP, WPA, WPA2 (80211i), WPS, zaawansowana ochrona 802.1x
  • Częstotliwość pracy: 2,4 Ghz, kanały od 1 – 13
  • Czułość odbiornika: 11 Mb/s: -86 dBm, 54 Mb/s: -70 dBm, 11n: -67 dBm.
  • Pobór mocy: Rx: 300 mA, Tx: 450 mA

Wygląd

Miniaturowe adaptery to w zasadzie złącze USB z obudową, w której mieści się cała elektronika. Opisywane karty sieciowe są mniejsze od tradycyjnych pamięci flash, przypominają stosowane w myszach bezprzewodowych adaptery radiowe. Miniaturyzacja to nie tylko mniejszy rozmiar – to także mniejszy pobór energii, ale i niestety mniejszy rozmiar wewnętrznej anteny, co w przypadku bezprzewodowych kart sieciowych ma kluczowe znaczenie. Opisywane modele różnią się nieco rozmiarem obudowy i zapewne wbudowaną wewnętrzną anteną.

f6

Model P6132-30 jest większy, niż drugi model – ma około 5 mm długości, a także został wyposażony w przycisk WPS.

f7 f8

Natomiast P6132-11 przypomina wyglądem odbiorniki dodawane do bezprzewodowych myszy. Ma tylko 2 mm długości i jest pozbawiony jakichkolwiek przycisków.

f4 f5

Adaptery dostarczane są w identycznych opakowaniach – blistrach. Czarno-zółta kolorystyka to standardowe barwy opakowań produktów marki Actina-Pentagram. Opisy urządzeń są takie same, z wyjątkiem jednego parametru – maksymalnej prędkości przesyłania danych. Większy – P6132-30 umożliwia transfer z prędkością do 300 Mb/s, a mniejszy – P6132-11 już „tylko” 150 Mb/s. W zestawie otrzymujemy też płytę CD ze sterownikami i oprogramowaniem do obsługi adapterów.

f1 f2 f3

Niezaprzeczalną zaletą adapterów Actina Hornet jest ich miniaturowy rozmiar oraz łatwość instalacji. Przed pojawieniem sie adapterów USB użytkownicy komputerów stacjonarnych musieli zakupić kartę rozszerzeń PCI, montowaną wewnątrz obudowy. Wymagało to podstawowej wiedzy oraz pewnych umiejętności manualnych. Opisywane adaptery wystarczy podłączyć do wolnego portu USB i zainstalować sterowniki – co trwa kilka minut. Niewielki rozmiar obudowy to również niewielka szansa na fizyczne uszkodzenie sprzętu podczas pracy. Zdarzyło mi sie wyłamać pamięć flash, włożoną w port USB komputera stacjonarnego, ponieważ wystawała ona znacznie poza obrys obudowy.

f9

Konfiguracja i obsługa

Adaptery zapewniają podstawowe funkcje, konieczne do sprawnego korzystania z sieci Wi-Fi, a także oferują odpowiedni poziom zabezpieczeń – najpopularniejsze algorytmy szyfrowania, które są stosowane przez większość sieci bezprzewodowych. Sam proces instalacji i konfiguracji jest bardzo prosty – sprowadza się do instalacji sterownika i oprogramowania do zarządzania sieciami oraz podłączenia adaptera do wolnego portu USB. Po tych krokach możemy już nawiązać połączenie z naszą siecią domową lub w pracy.

1 2 3

Oprogramowanie dostarcza przydatnych informacji o działaniu karty sieciowej – moc sygnału i jakość połączenia, a także prędkość transmisji, rodzaj szyfrowania, SSID sieci oraz adresy IP, MAC. Kolejna karta w menu pozwala na wyświetlanie dostępnych sieci bezprzewodowych, inna wyświetla statystyki połączeń, a ostatnia z nich oferuje kontrolę nad funkcją WPS. Co ciekawe, w przypadku modelu P 6132-11, który nie ma fizycznego przycisku WPS istnieje możliwość programowego ‚przyciśnięcia’ tego przycisku właśnie w aplikacji do zarządzania adapterem. Dodatkowe oprogramowanie nie jest konieczne do prawidłowego działania bezprzewodowych kart sieciowych.

4 5 6

Testy praktyczne

Karty sieciowe były testowane w niewielkim mieszkaniu. Odległość pomiędzy routerem a komputerem z adapterami USB to 10 m i 2 ściany. Test obejmował przesłanie pliku o wadze 1 GB. Warto zaznaczyć, że w otoczeniu mojej sieci testowej pracowało kilka innych sieci, co mogło wpłynąć na zakłócenia, czy prędkość transmisji. Oprogramowanie w przypadku obu modeli pokazywało około 40 % zasięgu.

Model Actina P 6132-11 – maksymalna prędkość to 3,4 MB/s

Model Actina P 6132-30 – maksymalna prędkość to 5,5 MB/s

Jak widać urządzenie z obsługą standardu N300 pozwala na osiągnięcie wyższych prędkości podczas praktycznej transmisji danych, jednak nie poprawia ono siły sygnału.

Podsumowanie

Adaptery Actina Hornet to urządzenia niedrogie – model P 6132-11 kosztuje 25 zł, a P 6132-30 40 zł. Stanowią one ciekawą propozycję dla użytkowników komputerów stacjonarnych, które przeważnie nie są wyposażane w bezprzewodowe karty sieciowe. Opisywane modele sprawdzą się w większości domowych i biurowych zastosowań, zapewniając odpowiednią wydajność i prędkość transmisji. Jest to też sposób na usprawnienie wbudowanej karty sieciowej w starym notebooku, który nie obsługuje sieci 11n. Jedyną wadą jest brak możliwości podłączenia dodatkowej anteny do adapterów, jednak w takim przypadku użytkownicy powinni rozglądnąć się za bardziej zaawansowanymi (i droższymi) modelami. Jeżeli nie zależy nam na miniaturowym rozmiarze, warto wybrać droższy o 15 zł model, który zapewnia wyższą prędkość transmisji.

Artykuł opublikowany na prośbę Actina.

You may also like...