Test dysków przenośnych Transcend StoreJet 25H3 i 25M3

Jeszcze kilka lat temu, ważną – jeśli nie najważniejszą – kwestią podczas wyboru dysku twardego była jego pojemność. Dążyliśmy do tego, aby mieć jak najwięcej przestrzeni dyskowej. Obecnie, poza wielkością, kluczowym parametrem jest szybkość z jaką urządzenie pracuje. Dlatego też wielu użytkowników, szczególnie komputerów przenośnych, rezygnuje z klasycznego dysku twardego i wyposaża swój komputer w dysk SSD, co znacząco przyspiesza jego działanie, jednak nie jest to rozwiązanie tanie. Za dysk 60GB musimy zapłacić około 300 złotych, podczas gdy w tej cenie dyski HDD oferują nam już 1TB miejsca. Oczywistym rozwiązaniem jest więc kupno dysku SSD na którym instalujemy system i zewnętrznego dysku USB na dane. Dziś chciałbym przedstawić test dwóch 2,5-calowych dysków firmy Transcend o pojemności 1,5TB – StoreJet 25H3 oraz 1TB – StoreJet 25M3.

Początek

Zanim opiszę każdy z dysków osobno, zacznijmy od tego, co jest dla nich wspólne. Obydwa dyski przyszły do mnie w jednakowym, biało-czerwono-czarnym opakowaniu, przez które od razu można obejrzeć nasz zakup z frontu. Z informacji na nim zawartych dowiemy się, że zarówno jeden jak i drugi wspierają technologie USB 3.0 i USB 2.0, posiadają wstrząsoodporne obudowy, oszczędzają energie, oferują 256-bitowe szyfrowanie danych AES oraz pomyślnie przeszły testy upadku zgodne ze standardem armii Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu możemy być spokojni o urządzenie i dane na nim jeżeli kiedyś zdarzy się, że nam upadnie.

Do każdego dysku producent dołącza kabel USB do połączenia z komputerem oraz oczywiście krótki podręcznik obsługi i kartę gwarancyjną. Dużym plusem jest trzyletnia gwarancja udzielana na dyski przez firmę Transcend.

Poza zawartością pudełka, na obydwu dyskach producent zamieścił oprogramowanie Transcend Elite, RecoveRx i StoreJet ToolBox.

Transcend Elite

Oprogramowanie przygotowane przez firmę Transcend pozwala w prosty sposób utworzyć kopię danych i przywrócić ją, a także umożliwia zarządzanie przygotowanymi wcześniej już backup’ami. Poza tym, za pomocą programu można zaszyfrować wybrane pliki na dysku.

RecoveRx

RecoveRx to z kolei program do odzyskiwania skasowanych bądź utraconych danych z naszych dysków. Z poziomu programu można również sformatować dysk.

StoreJet Toolbox

Ostatni z dołączonych programów to narzędzie do niskopoziomowego formatowania dysków, co zapewnia nam bezpowrotne usunięcie danych z pamięci.

Cechy wspólne są już znane, więc teraz pora przyjrzeć się każdemu dyskowi z osobna.

StoreJet 25M3

Pierwszym z opisywanych dysków jest Transcend StoreJet 25M3. Do testów otrzymałem wersję o pojemności 1 TB, jednak w rzeczywistości jest to 931 GB, ponieważ powszechnie wiadomym jest, że dla producentów 1 GB to 1000 MB a nie 1024 MB.

Z zewnątrz urządzenie to prosta, płaska konstrukcja w kształcie prostokąta z logo firmy na przedzie i przyciskiem, który umożliwia szybki backup danych.

Obudowa wykonana jest z czarnego plastiku z zielonymi akcentami. Dodatkowo całość umieszczono w szarym pokrowcu z silikonu, który zapobiega wyśliźnięciu się dysku oraz jest częścią trzystopniowego systemu antywstrząsowego.

StoreJet 25H3

Drugi bohater tego testu to dysk również z serii StoreJet, jednakże większy zarówno wizualnie jak i pojemnościowo. Testowany przeze mnie model ma według informacji producenta 1,5 terabajta pojemności, jednak tak jak w przypadku poprzednika, realnie możemy zmieścić na nim 1,36 TB danych.

Z zewnątrz również nie ma się do czego przyczepić, prostokątne kształty i logo firmy – czego oczekiwać więcej od dysku twardego?

Podobnie jak w modelu 25M3 również tu mamy przycisk do szybkiej kopii zapasowej oraz niebieską diodę wokół niego sygnalizującą pracę urządzenia oraz podłączenie do zasilania. Oczywiście również w przypadku 25H3 zastosowano trzystopniowy system antywstrząsowy składający się z silikonowej gumy, która również zapobiega ślizganiu się dysku, specjalnego zawieszenia dysku twardego oraz wstrząsoodpornej obudowy dysku.

W tym modelu zastosowano  również po bokach wytłoczone miejsca do uchwytu w silikonowej gumie, dzięki czemu dysk pewniej leży w dłoni gdy go przenosimy. StoreJet 25H3 jest w całości pokryty silikonową powłoką, dzięki czemu jest bardziej odporny niż model StoreJet 25M3, gdzie jeden bok urządzenia nie jest osłonięty, a gumę można również bez problemu zdjąć. W przypadku 25H3 nie da się jej usunąć.

Testy

No dobrze, wiadomo już jak dyski wyglądają, z czego są wykonane oraz co znajduje się poza nimi w opakowaniu. Pora więc sprawdzić jak radzą sobie przy tym, do czego zostały stworzone, czyli zapis i odczyt danych, zaprezentuję także ich czas dostępu do plików i kilka innych testów.

Dyski testowałem w programach AS SSD Benchmark i Crystal Disk Mark oraz starą, ale równie ważną metodą, a mianowicie kopiując 2 GB danych w jednym pliku oraz w wielu mniejszych plikach mierząc czas od początku do końca zadania.

Na czym ogólnie polegało testowanie dysków? Przede wszystkim sprawdziłem prędkości odczytu i zapisu na dysk oraz czas dostępu do danych, zarówno przy operacjach sekwencyjnych jak i losowych. Poza tym, sprawdziłem jak dysk radzi sobie ze zwykłym kopiowaniem danych, co dla użytkowników jest najważniejsze.

Wyniki

 

AS SSD BENCHMARK


Na sam początek sprawdziłem jak dyski radzą sobie z odczytywaniem danych. Obydwa wypadły bardzo szybko, ale to StoreJet 25M3 pokonuje rywala o 6MB/s.

W przypadku zapisu wyniki prezentują się równie okazale i tak samo na prowadzenie wysuwa się mniej pojemny dysk. 100MB/s zapisu to bardzo dobry wynik. Testowane dyski są naprawdę szybkie.

Obydwa modele wypadają niemalże identycznie, różnica na poziomie setnej części milisekundy jest mało znacząca.

I tutaj spore zaskoczenie. Do tej pory dyski osiągały bardzo porównywalne wyniki, a przy testowaniu czasu dostępu podczas zapisu, terabajtowy dysk StoreJet 25M3 jest niemalże dwa razy szybszy od modelu StoreJet 25H3.

CrystalDiskMark

Wyniki w programie CrystalDiskMark są niewiele większe od wyników z programu AS SSD BENCHMARK. Kolejny raz prezentowane wartości utwierdzają mnie w przekonaniu, że dyski są rewelacyjnie szybkie.

Tutaj również nie ma zaskoczenia, wciąż jest szybko i wciąż nieznacznie prowadzi StoreJet 25M3.

Teraz czas na bardziej wymagający test. Losowy odczyt danych po 512KB pokazuje nam jak dysk poradzi sobie z kopiowaniem wielu małych plików. Wyniki tych testów są niższe od sekwencyjnych, ale osiągane przez dyski Transcend rezultaty są bardzo dobre.

Zdecydowanie dyski lepiej radzą sobie z losowym zapisywaniem plików. Wyniki również bardzo zbliżone do siebie.

KOPIOWANIE 2GB DANYCH

I teraz ostatni z testów, kopiowanie 2GB danych jako jeden plik oraz jako wiele plików w folderach i podfolderach. Zobaczmy więc jak tu wypadły dyski.

Lekko ponad 30 sekund przy kopiowaniu pojedynczego pliku o rozmiarze 2GB to bardzo dobry wynik.

Tutaj oczywiście jest wolniej, ale nieznacznie. Wciąż bardzo dobre rezultaty.

Podsumowanie

W testach dyski wypadły niemalże identycznie, ten tekst w żadnym razie nie miał być ich pojedynkiem, ale jeżeli ktoś zwraca uwagę na tak niewielkie różnice w osiągach, to nieznacznie szybszy jest StoreJet 25M3, co nie znaczy że jest zwycięzcą, bo takiego nie ma. Obydwa dyski to świetne konstrukcje, różniące się obudowami i pojemnością. Każdy z nich jest solidny, szybki, oraz energooszczędny. Przy dłuższym nieużywaniu podczas połączenia z komputerem dyski same wyłączają się dzięki czemu oszczędzają nasze zasoby prądu.

Cena jaką należy dać za dysk StoreJet 25M3 to 300zł, a przynajmniej taką najtańszą ofertę udało mi się znaleźć w sieci. Myślę, że za dysk oferujący 1TB miejsca oraz taką szybkość działania jest to dobra cena.

Drugi z testowanych modeli, StoreJet 25H3 to koszt 440 złotych za 1,5-terabajta miejsca na dane. Tutaj także nie mam wątpliwości, czy warto wydać taką ilość pieniędzy.

Jeżeli szukasz zewnętrznego dysku do swojego komputera to obydwa testowane przeze mnie dyski Transcend StoreJet są świetną propozycją. Bardzo dobrze wykonane, a przede wszystkim bezpieczne i szybkie konstrukcje, dzięki czemu można być spokojnym o ważne dane zapisane na tych nośnikach.

 

Portal komputerowy PCmob.pl poleca dyski Transcend StoreJet 25M3 oraz StoreJet 25H3!

Serdecznie dziękujemy firmie TRANSCEND za udostępnienie sprzętu do testów.

You may also like...