Test LG KizON – gadżet dla dziecka i rodzica

W dzisiejszych czasach obsługa tabletów czy smartfonów nie jest trudnością nawet dla kilkuletnich dzieci, które idąc w wieku 6 czy 7 lat do szkoły, pewnie będą chciały mieć już własne urządzenie tego typu. Rodzice często ulegają namowom takiego małolata i z myślą o tym, że będą zawsze w kontakcie z dzieckiem kupują sprzęt. Jak jest potem, myślę, że większość z nas wie, a niektórzy znają to pewnie z własnych doświadczeń z pierwszymi telefonami.

Zabierając telefon do szkoły nierzadko jest tak, że cała uwaga z lekcji przechodzi na granie na schowanym pod ławką smartfonem. A później zdziwienie rodziców na wywiadówkach, lub konfiskata sprzętu przez nauczyciela 😉 Nie mówiąc o tym, że po kilku godzinach z grami bateria się skończy i kontakt z dzieckiem będzie utrudniony.

LG KizON
LG KizON

Często zdarzy się tak, że taki małolat, specjalnie lub zupełnie przypadkowo zacznie łączyć się z Internetem, a bez pakietu danych może to skończyć się albo wyczerpaniem środków, albo nabiciem solidnego rachunku na abonamencie.

LG z myślą o nowoczesnych rodzicach i ich pociechach przygotowało ciekawe rozwiązanie, które zapewni kontakt dziecka z opiekunem, a jednocześnie nie będzie kusiło i rozpraszało podczas zajęć.

Mowa tu o opasce KizON, która tak naprawdę jest bardzo prostym, małym telefonem.

LG KizON wizualnie

Z zewnątrz aż bije prostota tego urządzenia. Żadnego ekranu, jeden przycisk, głośnik i zaślepki z dwóch stron – jedna z szufladką na kartę micro SIM, a druga z portem micro USB do podłączania ładowarki. Tyle, więcej nie trzeba.

LG KizON LG KizONLG KizON

Górna część KizON wykonana jest z plastiku, natomiast reszta, łącznie z paskiem wykonana jest z jednego kawałka gumy, który w zależności od wersji jest albo niebieski, albo czerwony. Dodatkową różnicą pomiędzy opaską dla chłopców i dziewczynek są obrazki na przednim panelu – niebieska ma samochody, a czerwona serduszka.

Wygląda to dobrze, jest przyjemne w dotyku, a do tego materiały użyte przez producenta nie powodują reakcji alergicznych i są odporne na zachlapania i uszkodzenia.

LG KizON

W teorii powinno więc sprostać trudom życia typowego kilkulatka.

A tutaj jeszcze wideo prezentujące LG KizON

Jak to działa?

Do obsługi LG KizON używamy tylko jednego przycisku, który w zależności od tego w jaki sposób go klikamy, może albo zadzwonić do opiekuna, albo poinformować o stanie baterii, albo odtworzyć krótką melodie. Okrojony zakres funkcji nie powinien zbytnio przyciągać uwagi dziecka i rozpraszać go.

Informacje o stanie urządzenia podaje także pierścień otaczający przycisk, który w zależności od stanu baterii i zasięgu świeci się w czterech różnych kolorach.

LG KizON

Gdy bateria jest na wyczerpaniu, wtedy dioda świeci na czerwono. Zielona dioda miga co 10 sekund, gdy urządzenie działa, albo gdy przychodzi połączenie. Stale świeci na zielono, gdy bateria jest w 100% naładowana. Podczas rozmowy świeci z kolei na niebiesko, a pomarańczowa barwa występuje, gdy nie ma zasięgu. Ważne jest, żeby przed umieszczeniem karty SIM w KizON sprawdzić, czy nie ma ona włączonego kodu PIN, gdyż wtedy nie uruchomimy urządzenia, a dioda zasygnalizuje to migając w kolorach czerwonym, pomarańczowym i żółtym.

Do komunikacji opaski ze smartfonem wykorzystywane są wiadomości SMS, dlatego też należy pamiętać, aby karta SIM w opasce zawsze miała ważne konto w przypadku prepaidów, bowiem wtedy nie działają funkcje sprawdzania baterii i lokalizowania urządzenia.

LG KizON

Za lokalizację odpowiada oczywiście odbiornik GPS wspomagany przez WiFi.

LG KizON

Konfiguracja KizON i smartfona

No dobrze, mamy opaskę, mamy smartfona, jak to teraz ze sobą połączyć i sprawić, żeby działało? Nic trudnego. Wystarczy zacząć od pobrania aplikacji KizON ze sklepu Play i zainstalować ją. Następnie wykonujemy instrukcje pojawiające się na ekranie, czyli włączamy urządzenie, wprowadzamy imię dziecka i numer telefonu. Ostatnią czynnością jest podanie numeru startowego, czyli sześciu ostatnich cyfr numeru IMEI opaski. I tyle, od teraz możemy zarządzać KizON z poziomu aplikacji.

Aplikacja KizON

Aplikacja producenta do obsługi LG KizON jest bardzo prosta i intuicyjna. Najpotrzebniejsze funkcje, czyli dzwonienie i lokalizacja dostępne są na ekranie startowym. Można również od razu wyznaczyć trasę z naszego miejsca pobytu, do miejsca, gdzie znajduje się dziecko.

LG KizON

W ustawieniach można nieco spersonalizować opaskę pod kątem często odwiedzanych miejsc, czy też automatycznego sprawdzania lokalizacji o określonych godzinach. Ciekawym pomysłem jest także to, że aby dodzwonić się do KizON należy być opiekunem, albo znaleźć się na liście „dozwolonych kontaktów”. Można wprowadzić cztery dodatkowe numery telefonów, które dodzwonią się pod numer znajdujący się w opasce.

LG KizON Ustawienia LG KizON Ustawienia

Poza tym, mamy do dyspozycji opcje włączania, bądź wyłączania dzwonka, regulacje głośności, zmianę języka lub zdalne wyłączenie.

Podsumowanie

W gąszczu wszechobecnych smartbandów, smartwatchów i innych wearables kwestią czasu było pojawienie się czegoś „specjalnie dla dzieci”. Identycznie było z notebookami czy tabletami, które producenci wypuszczają w wersjach „Kids” czy podobnych. Opaska KizON podoba mi się ze względu na swoją prostotę. Zarządzanie tym sprzętem odbywa się wyłącznie poprzez aplikację, do której dostęp ma jedynie rodzic, co w jakiś sposób może zwiększać pewność, że dziecko nic nie namiesza w ustawieniach i kontakt oraz zlokalizowanie pociechy będą zawsze możliwe. Również cena nie jest bardzo przesadzona. 299 złotych – za tyle można kupić jakiś niskobudżetowy smartfon, który już w dniu zakupu będzie przestarzały, a po instalacji kilku apek zacznie zamulać. Tutaj tego nie będzie, płynność działania LG KizON jest zawsze taka sama, a jedyne czego trzeba pilnować to stanu baterii, która wystarcza w zależności od intensywności użytkowania nawet na dwa dni. Czego chcieć więcej od sprzętu dla kilkulatka? Według mnie jest to super rozwiązanie!

ZaletyWady
prostota urządzeniaciężko dostępny w Polsce
kontrola nad urządzeniem z poziomu aplikacjijedynie dwie wersje kolorystyczne
dziecko niewiele może "zepsuć"brak możliwości wybrania do kogo dzwonić z opaski
dobra jakość rozmów
niewygórowana cena
niealergiczne materiały

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *