Wady i zalety zewnętrznej karty graficznej

W dzisiejszych czasach z pewnością jedną z największych wad nowoczesnych laptopów jest oczywiście instalowanie w nich słabych kart graficznych. Obecnie nawet najlepsze GPU wykorzystane w laptopach, nie można w żaden sposób porównać ze swoim odpowiednikami stosowanymi w komputerach stacjonarnych.

Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się zewnętrzne karty graficzne, dzięki którym komputery przenośne będzie można wykorzystać na przykład do grania w najnowsze gry, czy też do pracy na bardzo rozbudowanych aplikacjach graficznych.

Zewnętrzna Karta Graficzna

Laptopy z zewnętrzną stacją dokującą – wady i zalety

Na naszym rynku z dnia na dzień pojawia się coraz więcej profesjonalnych laptopów z zewnętrzną stacją dokującą, która umożliwia nam podłączenie nie tylko dodatkowej karty graficznej, ale również dodatkowego zasilania, które w przypadku komputerów przenośnych odgrywa bardzo ważną rolę.

Największą zaletą zewnętrznych stacji dokujących z kartą graficzną jest to, że nasz komputer przenośny nie będzie potrzebował mobilnej dedykowanej karty graficznej. W praktyce oznacza to oczywiście znaczne oszczędności finansowe oraz zdecydowanie więcej miejsca na baterie.

Wadą takich rozwiązań jest oczywiście to, że stacje dokujące są zdecydowanie mniej mobilne, zwłaszcza jak porówna je się z laptopami z najmocniejszymi komponentami. Inwestując w zewnętrzną stację dokującą, będziemy mieć co prawda mobilny laptop, ale aby pograć w najnowsze gry, albo popracować na bardziej wymagających programach komputerowych, będziemy musieli przebywać w miejscu, w którym znajduje się nasza stacja dokująca.

Zewnętrzna karta graficzna na usb – wady i zalety

Połączenie doskonałej grafiki z bardzo lekkim laptopem jest również możliwe za pomocą kart graficznych na usb. Rozwiązanie to na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo proste, ale jak na razie urządzenia tego typu nie są zbyt popularne i nie każdy może z nich skorzystać.
Producenci laptopów bardzo często blokują takie rozwiązania technologiczne, ponieważ w dłuższej perspektywie mogłyby być one dla nich bardzo nieopłacalne. Dobranie właściwej karty graficznej do naszego laptopa tak, aby cały system działał poprawnie, nie jest zadaniem prostym. Takie rozwiązanie nie wymaga tylko poniesienia dość sporych nakładów finansowych, ale również wymaga od nas posiadania odpowiedniej wiedzy.

Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że nie każdy laptop posiada odpowiednie parametry, które pozwolą mu wykorzystać potencjał zewnętrznej karty graficznej na usb. Kwestią kluczową są tutaj odpowiednie złącza, które umożliwią nam zainstalowanie dodatkowej karty graficznej.

Zewnętrzna karta graficzna pozwoli nam na co dzień komfortowo użytkować nasz komputer przenośny w szkole, czy w pracy, a po powrocie do domu będziemy mogli śmiało korzystać z dobrodziejstw porządnej karty graficznej na usb – czyli zajmować się grafiką lub grać w ulubione gry.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *