Wybieramy laptopa dla profesjonalistów

Użytkownicy pracujący w zaawansowanych programach graficznych, inżynierskich czy do obróbki audio i wideo potrzebują specjalnych urządzeń, które wyróżniają się naprawdę wysoką wydajnością. Firma Lenovo postanowiła w tym celu wypuścić laptopa ThinkPad P50.

W założeniu ma on gwarantować wydajną pracę na stabilnym poziomie. Ma stać się to możliwe za sprawą wykorzystania odpowiednich podzespołów, których zadaniem jest maksymalizacja uzyskiwanych osiągów. Czy tak rzeczywiście jest?

Lenovo ThinkPad P50

Najważniejsze parametry

Oczywiście należy na wstępie zaznaczyć, że Lenovo ThinkPad P50 na rynku występuje w wielu wersjach konfiguracyjnych i nie wszystkie z nich nadadzą się do pracy profesjonalnej. Wszystko to sprawia, że bardzo ważna jest dokładna analiza parametrów i podzespołów poszczególnych urządzeń.

Najważniejszym z nich wydaje się być karta graficzna. Oczywiście powinniśmy rozglądać się wyłącznie za modelami wyposażonymi w jednostki dedykowane. W tym przypadku jest nią Nvidia Quadro M2000M. Posiada ona 4 GB pamięci RAM i obsługuje takie technologie jak DirectX 12, Shader 5.0, PhysX czy 3D Vision Pro. Charakteryzuje się ona naprawdę wysokimi osiągami, potwierdzonymi w wielu programach diagnostycznych. Wydaje się więc, że karta ta idealnie nadaje się do obsługi różnego rodzaju programów graficznych.

Sama grafika to jednak nie wszystko. Koniecznie musimy bowiem zwrócić uwagę również na procesory. Te zaś w Lenovo ThinkPad P50 mogą być różne. Zdecydowanie najmocniejsze konfiguracje laptopa pracują na układach Intel Core i7-6820HQ oraz Xeon E3-1535M. Zostały one wyposażone w cztery rdzenie fizyczne obsługujące do ośmiu wątków. Taktowanie procesorów wynosi natomiast od 2700 do 3600 MHz w przypadku Core i7 oraz od 2900 do 3800 dla Xeon E3.

Oczywiście laptop z takimi procesorami będzie kosztował sporo, dlatego osoby, które pragną poszukać pewnych oszczędności, powinny rozglądać się za modelem posiadającym układ i7-6700HQ, który jest nieco słabszy od i7-6820HQ, jednak nadal gwarantuje bardzo wysokie osiągi.

Podczas pracy na wspomnianych programach znaczenie ma również pamięć RAM. W Lenovo ThinkPad P50 mogą zostać zamontowane kości o łącznej pojemności aż 64 GB, co z pewnością okaże się wystarczające. Zwróćmy uwagę także na zastosowane matryce. Najwyższą jakość gwarantują bowiem wersje laptopa z ekranem w rozdzielczości 4K – jakość obrazu okaże się naprawdę wysoka.

A co z dyskami twardymi? Szybkość działania urządzeń półprzewodnikowych (SSD) została już potwierdzona na wiele sposobów, dlatego to właśnie one powinny znaleźć się w najmocniejszej konfiguracji Lenovo ThinkPad P50. Zwłaszcza że ich maksymalna pojemność wynieść może aż 1 TB.

Cena

Podkreślić należy, iż omawiany laptop jest dosyć drogi. Jego najmocniejsza konfiguracja kosztuje nawet 16 000 złotych, co może skutecznie odstraszyć nawet największych entuzjastów tego typu urządzeń. Potencjalni kupcy płacą jednak również za jakość wykonania obudowy oraz niezawodność. Podobnie jest w przypadku innego laptopa klasy premium przeznaczonego dla profesjonalistów, a więc Lenovo X1 Carbon, który również kosztuje bardzo dużo.

Artykuł sponsorowany

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *