Jak korzystać z CCleaner

przez | 19 maja 2022

Jeśli zastanawiasz się, czy użyć CCleaner, czy innego narzędzia do optymalizacji systemu, dobrze trafiłeś. To narzędzie usuwa pliki tymczasowe, skanuje w poszukiwaniu duplikatów plików i usuwa Twoje prywatne dane. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak korzystać z tego narzędzia. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś! Ale co dokładnie robi CCleaner? Czytaj dalej, aby odkryć zalety CCleaner.

CCleaner to narzędzie do optymalizacji systemu
Darmowa wersja CCleaner to dobry wybór dla osób, które chcą przyspieszyć swój komputer, ale nie mają zaawansowanych funkcji płatnych narzędzi, takich jak System Mechanic. Niemniej jednak obejmuje podstawowe elementy, takie jak usuwanie plików tymczasowych i pamięci podręcznych przeglądarki. Blokuje również niechciane aplikacje i czyści miejsce na dysku. Płatna wersja CCleaner ma dodatkowe funkcje, takie jak ochrona w czasie rzeczywistym i planowanie czyszczenia.

CCleaner zawiera również dobrego menedżera uruchamiania, umożliwiającego użytkownikom usuwanie elementów startowych, zaplanowanych zadań i wpisów menu kontekstowego oprogramowania innych firm. Narzędzie Browser Plugins pozwala użytkownikom aktywować lub dezaktywować rozszerzenia przeglądarki i przeprowadza wyszukiwanie duplikatów plików. Kolejne wysoko oceniane narzędzie do optymalizacji komputera, System Mechanic Ultimate Defense, jest dostarczane z darmową wersją i zaawansowanymi modułami, takimi jak oprogramowanie antywirusowe i dostrajanie połączenia internetowego.

Usuwa pliki tymczasowe
Jeśli chcesz, aby Twój komputer działał na najwyższym poziomie, możesz użyć bezpłatnego programu do czyszczenia plików, takiego jak Ccleaner. Program można znaleźć w menu Wszystkie programy, a następnie wybrać go z dostępnych opcji. Istnieją różne zakładki, które określają, jakie działania wykona Ccleaner, w tym czyszczenie plików tymczasowych i analizowanie rejestru systemu. Możesz także wybrać części systemu, które chcesz przeskanować. Jeśli chcesz, możesz również pominąć ten krok i zamiast tego wybrać czyszczenie tylko plików tymczasowych, które należy usunąć.

Podczas gdy system operacyjny tworzy pliki tymczasowe w folderze Temp, możesz je ręcznie usunąć, przytrzymując klawisz Shift podczas ich usuwania. Możesz także usunąć zawartość innych folderów tymczasowych za pomocą Ccleaner. Niektóre przeglądarki obsługują również sekcję plików tymczasowych. Pliki te służą do buforowania stron internetowych, więc gdy ponownie odwiedzisz te strony, przeglądarka automatycznie zapisze zawartość strony na Twoim dysku twardym.

Skanuje w poszukiwaniu duplikatów plików
Gdy Ccleaner skanuje w poszukiwaniu duplikatów plików, wyświetli listę nazw plików z ich podobnymi nazwami plików i rozszerzeniem. Jeśli używasz pakietu Microsoft Office 2003, jest to również dobry wybór, ponieważ może wyświetlać pliki na liście na podstawie ich nazwy, rozmiaru i zawartości. Po wybraniu plików, które chcesz usunąć, możesz je zaznaczyć, a następnie przenieść do kosza lub usunąć.

Gdy CCleaner skanuje w poszukiwaniu duplikatów plików, pozwala również wybrać pliki, które chcesz zignorować. Możesz wybrać, czy dołączyć tylko pliki, czy foldery. Możesz także zdecydować, czy chcesz usunąć ukryte pliki. W niektórych przypadkach usunięcie duplikatów plików z CCleaner jest bezpieczne. Jeśli nie masz pewności, możesz skorzystać z Wyszukiwarki duplikatów. Program wyszukuje pliki o tej samej nazwie, rozmiarze i zawartości, a także pomaga monitorować wydajność systemu.

Wymazuje prywatne dane
Chociaż narzędzie CCleaner może wydawać się proste, jego ustawienia prywatności mogą być problematyczne. W ostatnich latach pojawiło się wiele obaw związanych z prywatnością tej aplikacji. W przeszłości nie było jasne, czy użytkownicy mogą zrezygnować z ofert wyświetlanych przez program. Jednak w roku 2020 wszyscy użytkownicy będą mogli wybrać, czy chcą otrzymywać te oferty. Z tego powodu zachęcamy użytkowników do wybrania odpowiedniego dla nich ustawienia prywatności.

Program narzędziowy CCleaner to świetny sposób na zwolnienie miejsca na dysku. Może usuwać nieużywane pliki i nieprawidłowe klucze rejestru systemu Windows, a także historię przeglądania, pliki pamięci podręcznej i nazwy plików, które ostatnio otwierałeś. Usuwa również prywatne dane, takie jak pliki cookie przeglądarki, dane plików cookie odtwarzacza Flash oraz listę ostatnio używanych plików w różnych programach. Jednak usunięte pliki nadal znajdują się na dysku twardym i można je odzyskać za pomocą profesjonalnego narzędzia. Jednak usuwając wolne miejsce, możesz uniemożliwić innym odzyskanie usuniętych plików.